CIKKEK : 51. A HALAK SZAPORTSA |
51. A HALAK SZAPORTSA
A HALAK SZAPORTSA
Tenysztsi mdszerek
A klnbz fajoknl klnbz szaporodsi mdok alakultak ki, ezek kzl mindegyik kivlan mkdik a termszetben. Ahhoz viszont, hogy a szaport akvriumban is sikeresen vjanak, klnbz praktikkat kell bevetnnk. A kvetkezkben bemutatjuk a legelterjedtebb mdszereket s felszerelseket, melyek segtsgvel sikeresen szaporthatunk. A trsas akvrium halainak tbbsge ikrval szaporodik, de a leraks mdja s az ikrrl vagy az utdokrl val gondoskods igen sokrt lehet. Akadnak elevenszlk is.
Ikraszrk
Az ikraszrs azt jelenti, hogy a przs gyors, ezrt a pr nincs sokig kitve a ragadozknak. A mdszerk lnyege a j idzts s a nagy szmok. Nagyszm ikrt rak egyszerre a pr, illetve lehet tbb pr is egy idben, de ezt kveten semmilyen tovbbi gondoskods az utdokkal nem trtnik. A przs eltti napokban a nstny ikrval telt, gyakran egszen kerekded formt lt. A hmek ltalban lnkebb, sttebb sznben pompznak, szneik legjavt mutatjk. Maga a przs akkor valsul meg, amikor a hm s a nstny egymshoz drglzik. A nstny leadja ikrit, ezzel egy idben a hm megtermkenyti azokat spermja kibocstsval. A termszetben a przs gyakran vente csak egyszer jtszdik le, s a tpllkbsg vagy a hmrsklet-vltozsa kivlt ok. Az ikrk tbbnyire ragadsak s maguktl felragadnak a nvnyekre s a lecsng gykerekre, illetve lehullnak a kvek kztti rsekbe. Az ikrarakk kztt vannak a pontylazacok, a dszmrnk s a szivrvnyhalak.
Az akvrium berendezse ikraszrk szmra
Ha ikraszr halakat szeretnnk szaportani, specilisan erre a clra elksztett szaport akvriumot kell fellltanunk. Ennek oka az, hogy a trsas akvriumban maguk a szlk s ms halak rgtn megeszik az ikrkat maradktalanul. Az apr halivadk, ha ezt az els puszttst t is vszeln, ksbb a halak vagy a szr ldozatul esne. Kt bevlt mdszer van, mellyel sikeresen szaporthatunk ikraszr halakat.
1. 1. mdszer
Mint az elzekben mr emltettk, az ikrk tapadnak s egyes fajok, mint a pontylazacok ikrzs kzben nvnyek kztt sznak, az ikrkat a nvnyekre, illetve finom szl gykerekre tapasztjk. Ezt utnozzuk a szaport akvriumban egy ikragyjt csomval. Ikragyjt csomt ktfonalbl kszthetnk igen egyszeren, gy, hogy egy merev lemezre tekerjk nhnyszor a fonalat. Egyik vgn sszektjk a fonalakat, mg a msik vgn ollval sztvgjuk, gy az bojtszeren szertegazik. Az ikragyjt csom lebeghet a felsznen, ekkor parafa dughoz vagy polisztiroldarabhoz rgztsk a szlakat, illetve lesllyeszthetjk a csomt egy nehz trggyal. Ahhoz, hogy a legtbb ikrt sszegyjthessk, clszer kombinlni a lebeg s a sllyed ikragyjt csomt. Megolds az is, ha finom, tollszer level Cabomba s Microphyllum hnrokbl ksztnk ilyen csomkat.
2. 2. mdszer
A msodik ikrztatsi mdszer lnyege, hogy egy hlt (apr lyuk rcsot) erstnk az akvriumba, az akvrium aljtl nhny cm-re, aljzat nlkli akvriumban. A manyag hl, melyet a medencbe fektetnk egy darabbl ll, gy tvol tartja a felntt halakat az ikrktl azok lerakst kveten. A hl lyukain termszetesen nem frhetnek t a halak. A felntt pldnyokat az ikrzst kveten kivesszk, a halivadkot pedig a szaport akvriumban felneveljk. Ennek a mdszernek egy msik vltozata, ha veggolykat helyeznk az akvrium fenekre. Az ikrk beesnek az veggolyk kztti rsekbe, gy a felntt halak nem rik el ket. Az elz vltozatnl azonban azonnal eltvolthatjuk a hlt. Ezzel a mdszerrel szaporthatunk tbbek kztt dszmrnt s dnit.
Tipp
|
A fiatal halakat csak akkor helyezzk a trsas akvriumba, ha hosszsguk mr elri a 2,5 cm-t, az ennl kisebb halakat megennk a tbbiek
|
Habfszekptk
A habfszekpts a labiritkopoltysok ltal hasznlt mdszer, ide tartoznak a gurmik s a szimi harcoshal (Betta splendens). A hm kszti a fszket, tbb szz buborkot fj, melyek sszetapadva a vzfelsznen vkony habot kpeznek. A hm a nstnyt a fszek al csalogatja, ahol szorosan tleli, s sor kerl a przsra. Az ikrk lehullnak, a hm azonban sszeszedi s a habfszekbe viszi azokat, majd vdi a fszket. A habfszekptk szmra aljzat nlkli medence kell, melyet flig feltltnk vzzel. A hm ezltal knnyen megtallja s a fszekbe szlltja az ikrkat. A fszeknek gyakran erstsre van szksge, erre a lebeg nvnyek, mint a Riccia spp. hasznlhatk a hagyomnyos nvnycsomn kvl, gy a habfszek nem szik el. A labirintkopoltysok labirintszervk segtsgvel lgkri levegt kpesek bellegezni. A labirintszerv kialakulsnak idszaka igen kritikus a halivadk letben. A vzfelszn feletti levegnek megfelelen melegnek kell lennie, klnben a kishal elpusztul, ezrt helyezznk fedelet az akvriumra, hogy lezrja a felszn feletti levegt s a h tjt.
Ikrt aljzatra rakk s ivadkgondozk
Az ivadkgondozs fejlettebb mdja az ikra leraksnak, a szlk megosztjk az ikrk s utdok krli teendket. A legtbb blcsszj hal ivadknevel. Az ikrk elhelyezse fajonknt vltozik, de a vitorlshal (Pterophyllum scalare) ikrit az amazonasi kardf (Echinodoras bleheri) levelre rakja, a diszkoszhalak (Symphysodon spp.) a sima, fggleges felleteket keresi. A kzp-amerikai blcsszj halak, mint a vrstork blcsszjhal (Thorichthys meeki), gdrket snak s szmos potencilis vhelyet kivlasztanak, mieltt titokban leikrznak, s el is kltztetik az ivadkot. A blcsszj halak kifejezett agresszit mutatnak az sszes tbbi fajjal szemben az ikrk s ivadk vdelme kzben, ezrt ikrzs eltt kln akvriumba kell helyezni a prt, tbb esetleges ikrzhelyet nyjtva szmukra barlangok, nvnyek, sziklk s virgcserepek formjban. Gyakran nem oda helyezi ikrit a pr, ahova mi tervezzk, s nem is ltjuk, hol vannak az ikrk. Egy vagy mindkt szl gondozza az ivadkot nagyjbl egy hnapig.
Elevenszl halak
Egyes fajoknl kialakult az a figyelemremlt tulajdonsg, hogy kishalaknak adnak letet, ami a fajt igen sikeress tette. A guppi (Poecilia reticulata), a platti (Xiphophorus maculatus), a mollik (Poecilia spp.) s a xifk (Xiphophorus helleri) mind elevenszlk s a legtbb nstny mr terhes, amikor hozznk kerl. A hmek folyamatosan prosodnak a nstnyekkel, ezrt keveset tartsunk bellk, hogy a nstnyeket megvjuk a folyamatos zaklatstl. A terhes nstny kigmblydik, s a hasa htuls rszn esetenknt megfigyelhet a stt terhessgi folt. Nehz pontosan megllaptani, mikor fog szlni a hal, ezrt a nstnyt helyezzk a szaportakvriumba, ha nagyon hasas. Az igen elterjedt „szlszoba” idegest lehet a nstny szmra s egyszeren tl kicsi a terhes halnak. A szaportakvriumot egyszeren rendezzk be sok nvnnyel, melyek kz elrejtzhetnek a megszlet kishalak. Miutn minden kishal megszletett, az anyt helyezzk vissza a trsas akvriumba s a kishalakat neveljk fel.
forrs: Jeremy Gay
|