CIKKEK : 47. MITL MARAD EGSZSGES A HAL? |
47. MITL MARAD EGSZSGES A HAL?
Mitl marad egszsges a hal?
Sok halbetegsg megelzhet a hal helyes tartsval, de a legfbb dolog, ami alshatja halaink ellenll kpessgt az a stressz. A stressz felels, illetve rszben felels sok hal pusztulsrt s gyakoribb problma, mint ahogy a legtbb akvarista hiszi. Stresszt szmos dolog okozhat az akvriumban, ezeket a tovbbiakban ismertetjk.
A stressz okai s jelei
A stressznek vannak nyilvnval okai, mint az agresszi a tbbi hal rszr, a zsfolt tarts, de vannak lthatatlan okai is, mint a rossz vzminsg s a rossz krlmnyek. A stressz nyomainak keressekor hasznljunk vzminsgmr kszletet, gy ellenrizhetjk, megfelelen mkdik-e minden az akvriumban. Msodsorban nzzk meg jl a halainkat, a gyors szmozgs, a tpllk elutastsa s a viselkeds megvltozsa int jel lehet.
A stressz kezelse
Egyes vzkondicionlk Aloe vera-, illetve gygynvnykivonatokat tartalmaznak, s valban cskkentik a stresszt, fleg ha j halat tesznk az akvriumba vagy halat szlltunk, ltalnossgban azonban elmondhat, hogy a stresszt okoz krlmnyt meg kell szntetni ahhoz, hogy a hal helyrejjjn.
A stressz elkerlse
Az ltalunk akvriumban tartott halakat igyekezznk alaposan megismerni, tudjuk meg kifejlett mretket s hossz tv trsas viselkedsket, egytt-tarthatsgukat. Ha pldul lgy vzi fajokat kemny vzben l fajokkal tartunk, hossz tvon egyik hal sem rzi majd jl magt a stressz miatt. Ltszlag kevsb fontos tnyezket – amilyen pldul a tl hossz megvilgtsi id, a hangos zene okozta rezgsek s a nem megfelel visszavonulsi lehetsg – sok faj stresszknt l meg.
Etets
Ha mr megbizonyosodtunk arrl, hogy stresszmentes az akvriumuk, koncentrljunk halaink hossz tv egszsgre. Az akvriumi halak megfelel etetse csodkat tehet, s kivl egszsget hoz szmukra, illetve egy megfelelen tpllt hal szmos betegsget kpes legyzni magtl. Az etetssel kapcsolatban az albbi tancsokat tartsuk szem eltt.
· Ismert gyrtk mrks termkeit hasznljuk. Sznjunk r idt, hogy megtudjuk, mely tpus elesg megfelel halaink szmra, gy pldul az algaevknek algs tpot adjunk.
· A kis test halakat valamivel gyakrabban etessk, mert igen gyors az anyagcserjk.
· A nagyobb halakat koncentrltabb tpllkkal etessk s ritkbban.
· A haleledelt tartsuk frissen amennyire lehet, ne halmozzunk fel kszletet a szraz tpbl, mert tprtke sokat romlik idvel.
· Az el nem fogyasztott maradkot rgtn tvoltsuk el, mert sztzik s jelentsen ronthatja a vzminsget.
· l, fagyasztott s szraz eledel formjban tegyk vltozatoss az trendet halaink szmra, ez a halaknak rdekes s tpllkozsi szempontbl is optimlis.
Vzminsg
· A megfelel vz halaink szmra kiemelkeden fontos s hossz tv egszsgkhz elengedhetetlen, ezrt igyekezznk a kvetkez szablyokat betartani.
· Vlasszunk megfelel mret szrt, mely halainkat kifejlett korunkban is megfelelen kiszolglja
· A biolgiai szrt soha ne mossuk csap alatt, mert gy a hasznos baktriumokat kimosnnk, s a mrgez ammnia szintje megemelkedne az akvriumban.
· Hatrozzunk meg egy karbantartsi menetrendet, pldul, hogy kthetente lecserljk a vz 25%-t, s ehhez szigoran tartsuk magunkat.
· Halaink sznra gondoskodjunk a megfelel vzminsgrl, pldul a dl-amerikai fajoknak lgy vzrl.
Haltelepts
A rossz teleptsnek szrny kvetkezmnyei lehetnek a halainkra nzve, s hossz tvon az egszsgk fgg tle, ezrt a kvetkez tnyezket clszer figyelembe venni a halvlasztskor.
· Csak olyan halat vsroljunk, melynek biztosan megfelel elhelyezst tudunk nyjtani. Egyes halak igen nagyra nnek, ezt knnyen albecslhetjk, amikor megvsroljuk ket.
· Ne zsfoljuk tl az akvriumot. Nagyon csbt a lehet legtbb halat felvonultatni, ez azonban legyenglst, parazitk elszaporodst, oxignhinyt okozhat, s jelents megterhelst jelent a szrnek.
· A csapatszkat tartsuk fajtrsaikkal, a magnyos halakat pedig egyedl egy akvriumban.
· Gondoskodjunk a megfelel megvilgtsrl a halaknak – egyes fajok rzkenyek az ers fnyre s kptelenek azt megszokni, ez pedig stressztnyez lehet.
· Az egymssal trsthat halakat is fokozatosan teleptsk. Ragadozkat ne tartsunk egytt zskmnyhalakkal akkor sem, ha egsz fiatal pldnyokrl van sz.
forrs: Jeremy gay
|