CIKKEK : 46. A HALAK TESTFELPTSE |
46. A HALAK TESTFELPTSE
A HALAK EGSZSGVDELME
A halak testfelptse
Halaink megismerse kls megjelensk alapjn egy dolog, de mlyebb ismeretekre van szksgnk, tudnunk kell, melyik szt, hogy hvjk, ha a halunk ivart akarjuk megllaptani. A testfelpts tmpontot ad a hal tpllkozsi szoksaival s kedvelt tartzkodsi helyvel kapcsolatban is. Minl jobban ismerjk a halunk anatmijt, annl megfelelbb krlmnyekrl gondoskodhatunk szmra.
szk
Az szik segtsgvel a halak hajtjk magukat s manvereznek. A hal kpes a mellszk segtsgvel lassan htrafel szni, gyors mozgsnl viszont a mellszk a testhez simulnak s a faroksz mozgatsval hajtja magt a hal. Az sz megfigyelsvel eldnthetjk azt is, milyen ivar a hal. Adott faj hmjeinl tbbnyire hosszabb, sznesebb szkat ltunk, ezltal vonzv vlnak a nstnyek szmra. Az elevenszl fajok, mint pldul a guppik (Poecilia reticulata) s a plattik (Xiphophorus maculatus) hmjeinek a farok alatti szja a bels megtermkenytshez igazodva przszervet (gonopdium) alaktanak. Az sz nhny sugara csszer kplett alakul, przskor a megtermkenytend nstny ivarnylsba ezen a csvn keresztl juttatjk a spermt. gy a nstny beleegyezse nlkl kpes a hm a przsra, ezrt fontos, hogy tbb nstnyt tartsunk egy hmmel egy akvriumban, klnben a napi tbb przs miatt a nstnyek hamar kimerlnek. A pontylazacokra s lazacflkre jellemz a zsrsz, mely a faroksz s a htsz kztt helyezkedik el, de hinyozhat is. Nincsen klnleges funkcija s nem segt a mozgsban sem.
Szjnyls helyzete
A szjnyls helyzete megmutatja, hol keresi tpllkt termszetes krlmnyek kztt a hal – a felsznen, vzkzben vagy a vzfenken. Fels lls szjnylst a felszni letmdot folytat halaknl, als lls szjnylst a fenken tpllkoz halaknl figyelhetnk meg, mg a vglls szjnyls a kzps vzrtegben mozg halakra jellemz.
A szj mrete
Ha egy halnak nagy a szja, ltalban ragadoz. A ragadoz halak opportunistk s sajt mretk egyharmadt is elrheti legnagyobb zskmnyuk mrete. Gyomruk igen tgulkony, ezrt nagy zskmnyt is kpesek hirtelen befogadni. A ragadozk szmnak igazi mrett csak akkor rzkeljk igazn, amikor stanak.
Bajusszlak
A trpeharcsk bajusszlai szintn rulkodnak a hal trendjrl. A fenklak harcsaflknek, mint a Corydoras fajok tagjainak apr, lefel ll bajusszlai vannak a homokos talaj tmozgatsra. Szjuk kicsi s mutatja, hogy a pnclosharcsa csak apr llatokat fogyaszt, halat nem. A szles szj krl tallhat sztgaz, oldalra ll bajusszlak rzkelik, ha kzel van a zskmny s rossz ltsi krlmnyek kztt is hasznlhatak. Ez biztos jele annak, hogy a harcsa apr halakat is szvesen fogyaszt. A laptott, korongszer szj a Loriacariidae csaldba tartoz fajokra jellemz, s egyes fajoknl, mint pldul a Temminck-algaevharcsa (Ancistrus temminckii) fogakat is tallunk, mgis kizrlag algt fogyasztanak a nvnyekrl. A Loriacariidae csald tagjai nem alkalmazkodtak a zskmny elfogshoz s lenyelshez, ezrt biztonsggal tarthatjuk ket egytt kis halakkal. Az elhullott halakat viszont gyorsan s hatkonyan felfaljk.
forrs :Jeremy Gay
|