43. VZCSERE
Vzcsere
A vzcsere mdja fgg az akvriumunk fajtjtl – trpusi, hidegvzi, tengeri -, s hogy csapvizet vagy tiszttott vizet hasznlunk. A vzcsere elengedhetetlen rsze az akvarisztiknak, s ha megfelelen vgezzk, nem lehet tlzsba vinni. Tartsuk szem eltt, hogy a termszetben a vzcsere egyetlen mdja a hguls, s a szennyezdsek elvsznek a nagy vztmegben, viszont az akvriumunkbl mg a legjobb szrk sem tvoltjk el a nitrtokat s helyettestik a szksges skkal.
Gyakorisg
Kthetente ajnlott lecserlni az akvrium viznek 25%-t, ezltal alacsonyan tarthatjuk a nitrtszintet. Ha csapvizet hasznlunk a vzcserkhez, vgezznk vzvizsglatot, gy megbizonyosodhatunk arrl, hogy a pH s vzkemnysg megfelel-e halaink szmra. Azt is ellenrizzk, hogy a csapvz nitrtszintje megfelelen alacsony-e. Ha a nitrt ppm vagy ezen rtk feletti, ez nveli az akvrium nitrtszintjt, ebben az esetben egyb vzforrst vagy vztiszttsi lehetsget kell tallnunk. Ha brmilyen ktsgnk van a vz alkalmassgt illeten, forduljunk a helyi vzszolgltathoz.
Tipp
|
Az akvrium tisztn tartsnak leghatkonyabb mdja a szrkarbantarts, a vzcsere, az algakapars s az aljzatporszvzs elvgzse egy idben.
|
Felszerels
Rendszerestsnk nhny tiszta vdrt s manyag csvet a vzcserkhez, s ezeket ne hasznljuk ms clokra, pldul autmossra. Ha nagy trolednyben tartjuk a vizet, ellenrizzk, hogy anyaguk biztonsgos manyag-e, mert nhny manyag a vegyszerek kiolddsa rvn mrgez lehet halaink szmra. A vizet stt helyen troljuk az algakpzds megakadlyozsra s egy levegztetvel tartsuk frissen a vizet. Ha fordtott ozmzis elvn mkd kszlkkel elksztett, ionmentes viznk van, egy habk segtsgvel stabilizlhatjuk a pH-t, ugyanis ha hosszabb idn t levegztets nlkl hagyjuk, nagyon savass vlhat a vz.
Tipp
|
Az akvriumi vz egyik termszetes forrsa az esvz. Termszetesen lgy s svnyianyag-mentes, de azrt aktvszn-szrvel clszer megszrni, hogy a szennyezdseket eltvoltsuk. Ha a tetrl gyjtjk az esvizet, ellenrizzk, hogy kmiailag kzmbs s tiszta-e a tet anyaga.
|
Mit szabad s mit nem szabad tenni az akvrium vizvel?
|
A szoksos vzcsere elvgzsekor vegyk figyelembe a kvetkez szempontokat, gy sok problmt elzhetnk meg. A rosszul vgrehajtott vzcsere tbbet rt, mint hasznl.
Szabad
Ha tiszttott vizet hasznlunk, melybl a klrt s az svnyi anyagokat eltvoltottk, elszr adjunk skeverket a szksges elektrolitok ptlsra, majd lltsuk be a megfelel vzhmrskletet a hszablyzs ft segtsgvel s hmrvel.
Amennyiben csapvizet hasznlunk, lltsuk be a megfelel vzhmrskletet meleg vz hozzadsval vagy ptft segtsgvel. Hmrvel ellenrizzk a vgeredmnyt, a friss vz hmrsklete ne klnbzznk az akvrium viztl.
Ha korallszirti-akvriumunk van, csak rszmentes forr vizet hasznljunk. Emiatt a forr csapvz nem biztonsgos.
Mieltt az akvriumba ntjk, mindig klrtalantsuk a vizet. A kezeletlen vz kpes kipuszttani a hasznos baktriumokat minden felleten, gy az aljzaton s a dekorcin is, valamint a szrben.
Nem szabad
Tl hideg vizet nteni az akvriumba. Stresszt okoz s elsegtheti a darakr fellpst.
Tl meleg vizet nteni az akvriumba. Megvltoztatja az akvrium oxignszintjt s elpuszttja a szrben l baktriumokat.
|
forrs: Jeremy Gay
|