Amennyiben j halat akarunk a mr meglv akvriumunkba telepteni, akkor nagyon krltekinten kell eljrnunk, mert figyelmetlensgnk a hal pusztulsval jrhat. A dszhalkereskedsben az akvrium viznek (s gy a szlltsra hasznlt manyag zacskban lv vznek) kmiai sszettele s hmrsklete akr jelentsen is eltrhet a sajt medencnktl.
A fnyviszonyok belltsa
A gyakorlatban bevlt, hogy a hal beteleptsekor az akvrium vilgtst ki kell kapcsolni. A megvsrolt halakat tartalmaz manyag zacskt ltalban mg paprzacskba is helyezik, ami segt a hszigetelsben is, valamint a fnyt is kizrja. Ha otthon a szlltmnyt a kivilgtott medence vizbe sllyesztjk, akkor a halak a sttbl hirtelen kerlnek az ers fnybe, ami sokkol hats lehet, a halak fokozott izgalmi llapotba kerlnek. Esetleg a holdfnyizzk bekapcsolva maradhatnak, de legjobb, ha csak a helyisg alapvilgtsa van bekapcsolva.
A hklnbsg kiegyenltse
A halak szlltzskjt elszr kinyits nlkl kell az akvrium vizbe helyezni, a felsznn sztatva. Hsz-harminc perc elteltvel a zacskban lv vz fokozatosan tveszi az akvrium hmrsklett. Ezt kveten ki lehet nyitni a zacskt, szleit visszatrve hagyni kell lebegni. Tbb rszletben, kisebb mennyisgekben merjnk t vizet az akvriumbl a zacskba. gy a szlltvz kmiai sszettelt kzeltjk a medenchez. Ha az tllsi id alatt azt tapasztalnnk, hogy a halak szmra nincs elegend oxign a vzben, akkor igen kis intenzitssal juttassunk be lebegt egy porlasztn keresztl.
A hal beteleptse
A hmrsklet kiegyenltdst s a vz kmiai paramtereinek kzeltst kveten hlval nagyon vatosan kell kifogni a halat a szlltzacskbl s behelyezni az akvriumba. A hal szmra az j krnyezet idegen, ezrt ne lepdjnk meg, ha az els napokban ijedsek, flnkek. A szlltzacskban lv vizet ne ntsk a medencbe.
Betelepts utni megfigyels
Az jonnan beteleptett halat az els rkban rendszeresen figyeljk, hogy kpes volt-e elviselni a kzeg vltozsait. Ha elbjna szemnk ell, akkor ne kutassuk a nvnyek kztt, a bvhelyeken, mert az jabb megprbltats szmra. A mr korbban ott l halak etetst a szoksos mdon s idben tegyk. Az jonnan rkez halak esetleg egy-kt napig nem esznek, amg hozz nem szoknak a krlmnyekhez.
Problmk
Ha a szlltzacskbl thelyezett hal szokatlanul viselkedik, akkor els lpsknt ellenrizzk a vz minsgt. Az ammnia- s a nitrittartalomnak jszerivel nullnak, de a nitrtszintnek is nagyon alacsonynak kell lennie. Nzzk meg, hogy a tbbi hal nem tmadta-e meg, nem okozott-e srlst a testn. Ha ilyet tallnnk, akkor azonnal klntsk vagy tvoltsuk el. J, ha van kznl egy elzetesen mretre vgott veglap, amivel szksg esetn az j jvevny elklnthet a tbbiektl anlkl, hogy a vzbl ki kellene venni. Mrjk meg a vz hmrsklett s a pH-rtket is. Ha nem abban az optimlis tartomnyban van, amit a halunk megkvnna, akkor srgsen javtsunk a helyzetet. Ha ilyenkor tudatosulna, hogy trpusi halat vettnk, de hidegvz medencbe helyeztk, akkor azonnal vegyk ki, helyezzk vissza a szlltzacskba s vigyk vissza a kereskedsbe.
Garancilis hal
A kereskedsek egy rszben nhny napos garancit adnak a megvsrolt halakra. Ez azt jelzi, hogy a keresked biztos abban, hogy a nla lv hal egszsges, s a vsrlnak minden szksges informcit megadott a sikeres beteleptshez, rkrdezett a hal j lakhelyl szolgl akvrium megfelel krlmnyeire. Dszhal vsrlsakor krdezzk meg, hogy van-e garancia, s milyen felttelek mellett. Ha a megvsrolt hal otthon rvid idn bell elpusztulna, legjobb, ha visszamegynk a kereskedhz s visznk magunkkal vzmintt az akvriumbl, hogy kzsen ellenrizhessk le a vzminsget. Vsrlskor termszetesen nagyon alaposan meg kell vizsglni a halak egszsgi llapott.