Ha mr tudjuk, hol szeretnek az egyes fajok tartzkodni az akvriumon bell, itt az ideje, hogy megvizsgljuk, mely halak tarthatk egytt msokkal s sajt fajtrsaikkal. Mi is magunk szeretjk eldnteni, kivel osztjuk meg otthonunkat, s ezzel a halak is ugyangy vannak. A trsasgi halak ms halakkal kivlan egytt tarthatk, s ez jogosan teszi ket npszerv.
Magnos halak
Ha a hal a termszetben egyedl s vagy nagy territriuma van, nem kvnatos fogsgban sem eltrni ettl. Eredeti lhelykn majdnem minden esetben az lelem korltozottsga miatt magnosak ezek a halak. Egy ragadoz sem tri el ms ragadozk kzelsgt s a przsi idszakon kvl a fajtrs s az utdok is lelmet jelentenek. Az egyszerbb trend halak, pldul azok, amelyek algt esznek, szeretik kijellni terletket, mivel ezen a terleten nvekszik tpllkuk. A terletvd algaevkhz tartozik a Stendhal-hal (Epalzeorhynchus bicolor) s a zld lbeo (Ealzeorhynchos erythrurus). Alapvet szably, ha egy hal terletvd vagy agresszv, a legrosszabb sszezrni kt vetlytrsat, mert ez biztosan hborhoz vezet.
A sgrek sszefrhetetlensge
A sgrek gyakran agresszv s terletvd halaknak vannak kikiltva, de ha egyszer tenyszprt alkottak, a kt felntt egyed kivlan megfr egymssal. A problma ott van, hogy amikor egy hmet s egy nstnyt egytt teleptnk, a terletvdelmi vitban az ersebb hal (tbbnyire a hm) legyzi a msikat. Ha a hm elfogadja a nstnyt, gyakran nhny rn bell ksz prosodni vele. Ezzel az a gond, hogy a hm – sok ms fajhoz hasonlan – brmikor ksz prosodni, a nstnynek azonban megfelel llapotban kell lennie s rett ikrkra van szksge ehhez. Ha a nstny nem fogadkpes, a hm megtmadja a terletre val behatolsrt s azrt, mert az idt vesztegette vele. A nstny azonban nem tud hova meneklni. A sgrek proztatsa nem egzakt tudomny s vgs esetben segthetnk a gondon, pldul vlaszfalat helyeznk a medencbe, vagy egy msik akvriumot lltunk be. Legynk vatosak az olyan „kzssgi” sgrflkkel, mint a bborhas sgr (Pelvicachromis pulcher) vagy a szivrvnyos trpesgr (Microgeophagus ramirezi) . Nem lesznek engedkeny hangulatban, ha azt hiszik, hogy akvriumi laktrsaik megeszik ikrikat vagy ivadkukat, ezrt az v llatokat el kell vlasztatunk, vagy egyszeren t kell tennnk egy msik akvriumba.
Csoportos halak
A csoportos halak pp ez ellenttei a magnos halaknak, a biztonsg kedvrt mindig msok trsasgt keresik. A legtbb rajban l hal, mint a pontylazacok a tpllklnc aljn helyezkedik el s biztonsguk zloga az, ha sokat vannak. Etetsi idben jl megfigyelhet, hogy a leggyorsabbak mr vatosan kstolgatjk az eledelt, mieltt a raj tbbi rsze is nekifogna. A faj akvriumi krlmnyek kztt legalbb hat vagy tbb halat jelent. Ekkora csapatnl megfigyelhetjk a rajviselkedst s a halak is boldogabbak.
jszakai halak
Sok kedvelt hal nem rzi olyan jl magt az akvriumban, mint gondoljuk. A trpeharcsk tbbsge pldul jszakai, a nappali rkban szvesebben bjnak el. Tovbb rontjuk a helyzetet, ha a jobb lthatsg kedvrt vakt fnnyel vilgtjuk meg ket. A megfelel megvilgts ebben az esetben a tengeri akvriumoknl hasznlt kt (holdfny) fnycs. Kivlan alkalmas a gyengbb megvilgts utnzsra, melyet a termszetben hajnalban s alkonyatkor tapasztalunk, a trpeharcsk ekkor aktvak a termszetben. Nhny nap utn a gyengbb megvilgts s a ksi etets miatt a trpeharcsk felszabadultabbak lesznek, gy megnzhetjk ket anlkl, hogy rejtekhelykrl felzavarjuk ket s megmarad biztonsgrzetk is. A halaknak kedveznk azzal, ha gondoskodunk szmukra a bvhelyrl s a stt zugokrl, ha pedig szerencsnk van, sajt akaratukbl is eljnnek rvid idszakra. Szintn j, ha adunk nekik jszakai csemegt sllyed haleledel formjban, amit villanyolts utn tesznk a vzbe.