Az ltalunk akvriumainkban tartott halak a vilg minden tjrl, a trpusi s mrskelt vi terletekrl szrmaznak. Szmos trpusi halat tartunk a sznezetk vagy szpsgk miatt s nem fogyasztsi clra. A halakat kedvencknt s dszllatknt tartjk igen rgta, s ez is mutatja, hogy az ember vonzdik a szp dolgok irnt.
Dszhal-kereskedelem
A legtbb trpusi s hidegvzi hal ma mr milliszmban halfarmokon l, melyek a kereskedelmet ltjk el, s csak igen kevs hal szrmazik termszetes vizekbl. A halak termszetben val befogsa ma is ltezik, mivel egyes fajok nagyzemi szaportsa akadlyba tkzik. Sajnos a tengeri halfajok tbbsge mg ilyen begyjtsbl szrmazik, ami helyenknt jelents vesztesget okoz a termszetes llomnyoknak. Tbb faj a kipusztuls szlre sodrdott a mrtktelen gyjts miatt. Mieltt nagyon ritka faj beszerzst tzzk ki clul, gyzdjnk meg arrl, hogy honnan szrmaznak a pldnyai, ne jruljunk hozz a faj eltnshez. Br tbb trpusi s hidegvzi fajt szelektven tenysztenek fogsgban, mg tbb vltozat jtt ltre vonaltenysztssel.
Idegen betolakodk
A halak s ms llatok egsz Fldnkre kiterjed forgalma problmkat okozhat az shonos flrban s faunban, ha az idegen fajok vletlenl vagy szndkosan szabadba kerlnek. Egy ms terletrl szrmaz faj esetleg kivlan alkalmazkodik az j lhely knlata felttelekhez, kiszorthatja az shonos halakat. Az shonos faj addig verseny nlkl fejldhetett, de egy j faj feltnse akr a ltt is fenyegetheti. Fldnk tbb terletn ellenrztt krlmnyek kztt zajlik az egzotikus fajok begyjtse, szlltsa s eladsa az kolgiai katasztrfk megelzse rdekben. Esetleg megunt dszhalainkat soha ne engedjk szabadon termszetes vizekbe!
Vadon lk utdai
A faj sikeressghez az kell, hogy tudjon megfelelen tpllkozni s olyan temben szaporodni, ami ptolja, meghaladja a ragadozknak s ms krnyezeti tnyezknek ldozatul esett pldnyok szmt. Minden fogsgban tartott faj kpviseli azon vadon lk leszrmazottai, amelyek killjk az let erprbit a termszetben.
Vonaltenyszts
Ezt a mdszert az ember fejlesztette ki, s hasznlta az si idktl tbbek kztt a kutya, a macska s a szarvasmarha tenysztse sorn, amikor egyes, az ember szmra hasznos tulajdonsgokat kvnt ersteni. A dszhalak vonaltenysztse arra korltozdik, hogy egyes meglv kllemi tulajdonsgokat – mint az szhosszsgot vagy mintzatot – felerstsen s hangslyosabb tegyen egyes vltozatoknl. Szmos faj jelentsen megvltozott a vonaltenyszts kvetkeztben a vad formhoz kpest, gy a plattik (Xiphophorus maculatus), a guppik (Poecilia reticulata) s a diszkoszhalak (Sympysodon spp.). Nmelyikk annyira harsny mintzat lett, hogy az eredeti lhelyen elengedve bizonyra hamarosan szrevenn s elkapn egy ragadoz.
Legyengtett tulajdonsgok
A vonaltenyszts legfbb htultje, hogy egy adott tulajdonsgot vizsgl, mely valjban jelentktelen a vad vltozatnl, s azokat a halakat vonjk tenysztsbe, amelyeken ez a tulajdonsg a leghangslyosabb. Ezrt gyakran rokonsgban ll a pr mindkt tagja. A rokon halak proztatsa azrt okoz gondot, mert elvsz a genetikai sokflesg s az lettani, egszsggyi problmk jval gyakoribbak az utdokban, Ezrt azok a halak, amelyek nagyon eltrek kllemkben az eredeti vad formtl, gyakran sokkal gyengbbek s kevsb ellenllak, valamint szmos fizikai torzuls is elfordulhat. Ezeket a halon tthatjuk, ilyen a deformlt sz, a hajlott fej, a furcsn velt szj, a tl rvid test. Szmos szemmel nem lthat gyengesg is megjelenhet, pldul a sterilits s a betegsgekkel szembeni cskkent ellenll kpessg. Ha otthonunkban tenysztnk halat, bizonyosodjunk meg rla, hogy klnbz helyrl, klnbz vrvonalbl szrmaz halakat proztatunk, gy kaphatunk egszsges utdokat.