A ltez nagyszm halfaj hatalmas elny az akvarista szmra s minden egyni elvrshoz tallhatunk megfelel fajt. A tbb szz milli v alatt, mita desvzi s tengeri halak lnek bolygnkon, minden lehetsges tpllkozsi formhoz alkalmazkodott egy-egy faj s szmos, a tllsket veszlyeztet tnyezt lekzdttek.
Krnyezeti hatsok
A halak egyarnt elterjedtek a folykban, a tavakban s az cenokban, amelyek jelenleg is sszekapcsoldnak, illetve a mltban sszefgg vizeket alkottak. Az egykoron egybefgg vzrendszerek egymstl elszigetelt tavakra tagoldtak, a benne l halak pedig genetikailag elklnltek a tovbbi fejldsk sorn az eredeti folyvzi populciktl. A geolgiai aktivits rvn kialakult afrikai hasadktavakban a sgrek gyorsan alkalmazkodtak a klnbz tpllkozsi lehetsgekhez. Szmos faj csak azon a terleten lelhet fel a vilgon, amelynek klnleges krnyezeti krlmnyeihez alkalmazkodott. Ez azt jelenti, hogy klnsen sebezhetv vlnak, ha eredeti lhelyk krosodik, illetve a tlhalszs miatt, ezek a veszlyeztetett halfaj-populcik joggal nevezhetk srlkenyeknek.
Stlk
Egyes halfajok az idk sorn szert tettek arra a klnleges kpessgre, hogy a szrazfldn msszanak. A Clarias nembe tartoz harcsk kpesek hossz testkkel kgyzva s mellszikkal lkve magukat haladni a talajon. Ez a termszetes alkalmazkods segti a fajt a helyvltoztatsban, ha az lhelyk kiszrad. Floridban egy nagyzemi tenysztsre behozott llomny sorsa viszont katasztroflis kvetkezmnyedbe torkollott, mert a halak megszktek s az egszllamban elterjedtek, mint faunaidegen faj, s jelentsen veszlyezteti az shonos fajokat. A sokszs csukk (Polypterus spp.) s a kgyfej halak (Channa spp.) szintn kpesek hasznostani a lgkri oxignt s egyik tbl a szomszdos tba vndorolni.
Ugrk
A termszet tbb fajt felruhzott az ugrs kpessgvel. Ennek ksznheten a hal megmeneklhet a mlybl r leselked ragadozk ell, illetve lakmrozhat a vz felett a levegben repked rovarokbl. Ezekkel az ugrls halakkal egyrtelm, hogy mi lesz a gond: jl zr akvriumfedl nlkl a fltett pldnyunk a padln vgezheti.
Fecskendezk
A jvai lvhal (Toxotes jaculator) olyan faj, amely a rovarokrt val ugrst mg tovbb fejlesztette. Alulrl indtott vzsugrral lvi le a rovart. Ez a mdszer a halak kztt is kivteles. Az llat mg arra is kpes, hogy a vz alatti s feletti fnytrs klnbzsgeit bekalkullja a clzskor, ezltal szinte minden alkalommal tkletesen „l”. A jvai lvhal fogsgban klnleges felszerelssel tarthat, a vz fl belg nvnyekkel, gy a hal termszetes lhelyhez hasonlan viselkedhet. Ez a hal a torkolati vizekben l, ahol a folyk desvize a tengerek ss vizvel keveredik, teht brakkvzi krlmnyek kztt kell tartani, medencjket ennek megfelelen kell kialaktani, berendezni.
Segtk
A tapasztalatok rvn az akvaristk rjttek, hogy egyes fajok hasznos szerepet tltenek be az akvrium letben. A Loricariidae trpeharcsacsald tagjai pldul eltvoltjk az vegfalrl s a berendezsi trgyakrl az algt, kizrlag emiatt vltak npszerv. A csigk szintn kzkedvelt laki az akvriumoknak, de egyesek, pldul a malji tornyoscsiga (Melanoides tuberculata) hamar krtevv vlnak, s gondot okoznak az akvaristnak. Ebben az esetben szintn segtsgl hvhatunk egy halfajt a csigk elpuszttsra. A cskflk elfogyasztjk a csigt, ha sszetallkoznak vele az akvriumban, ezrt nagyon nagy segtsget jelentenek, ha elszaporodtak a nemkvnatos csigk, hiszen ezeket bajosan tudjuk ms mdon visszaszortani. A jl megtervezett akvrium lakit gy vlogatjuk meg, hogy a segt fajok legyzhessk az algkat s a csigainvzit. Kivteles krlmnyek kztt a megfelel szm algaev halat tartalmaz akvriumban az algk nhny ht alatt eltnnek. A nvnyek levelei s a berendezsi trgyak tisztk maradnak, s ezltal az egsz akvrium szmra hasznos tevkenysgk.