Az j akvrium szindrma kifejezst minden ltalnosan elfordul problmra alkalmazzuk abban az esetben, ha az j akvriumot tl sok hallal gyorsan npestjk be. Felhalmozdik a mrgez ammnia nitrit, mivel nincsen elegend hasznos baktrium az akvriumban, melyek lebonthatnk a halak anyagcseretermkeit. Az akvriumban lv halak letargikuss vlhatnak s tvgytalanok lesznek, st az j halak el is pusztulhatnak, ha a szennyez anyagok mennyisge tovbb emelkedik s nem trtnik vltozs.
Hogyan elzhetjk meg az j akvrium szindrmt
Az akvrium fellltsakor hasznljunk klrtalant folyadkot vagy csapvz tiszttt, hogy a klrt s a kloramint eltvoltsuk. A klros csapvz nemcsak a halak szmra kros, de gtolja brmilyen baktriumkultra megtelepedst, kztk a szrbe telepedni kvn fajokt. Az akvrium teljes feltltse utn kapcsoljuk be a szrt s hagyjuk dolgozni j ideig. gy gondoskodunk arrl, hogy a hasznos baktriumok nhny nap alatt elszaporodjanak a szrben. Legalbb egy hten keresztl halak nlkl zemeljen az akvrium, s adjunk folykony baktriumkultrt a vzhez, az vegen lthat hasznlati utastsnak megfelelen. Tbb milli baktriumot juttatunk a vzbe, melyek segtenek majd a halak anyagcseretermkeinek lebonyoltsban, amikor a halakat is az akvriumba tesszk. Vlasszunk ellenll halakat, mint a platti s a dni, illetve hetente csak nhny j halat tegynk az akvriumba. Nagyon csbt egyszerre sok halat telepteni, de az imnti mdszerrel a baktriumszintek egszsges temben emelkedhetnek s kpesek feldolgozni a halak anyagcseretermkeit. Az els hetekben csak kis mennyisg eledelt adjunk a halaknak. Ez megfelel lesz a nhny kismret halnak, s megelzzk, hogy az el nem fogyasztott tpllk szennyezze a vizet. Minden el nem fogyasztott halelesget s elhullott halat azonnal tvoltsunk e a merthlval, mivel hamar bomlsnak indulnak, s ammnival szennyezik a vizet. Az akvrium bezemelse utn az els ngy htben ne tiszttsunk ki a szrt, mert azzal megzavarnnk a fejld baktriumtelepeket.
Melyek a halak anyagcseretermkei?
A halak anyagcseretermkei a szervezetk ltal kivlasztott felesleges vagy kros bomlstermkek. A halak ezektl megszabadulnak az rlk s vizelet formjban, valamint ammnia tvozik a kopoltykon keresztl a lgzs sorn.
Gyakori krdsek az j akvrium szindrmrl
1.Hogyan gyzdhetek meg arrl, hogy akvriumom valban az j akvrium szindrma tneteit mutatja?
Mrkszlet segtsgvel pontosan hatrozzuk meg akvriumunk ammnia- s nitritszintjt. A nulla feletti rtk mr stresszt okoz s zavar a halak szmra.
2.Hogyan szabadulhatok meg tle?
Egy-kt napig ne etessk a halakt, ezltal kevesebb hulladk kpzdik. Adjunk folykony baktriumkultrt a vzhez, hogy megnveljk a szr kapacitst a hulladk feldolgozsban. Ha pusztulnak a halak, naponta cserljk le a vz 50%-t, amg megfelel szintre nem cskkennek a szennyez anyagok s folytassuk a vz rendszeres vizsglatt.
3.Attl fggetlenl, hogy j akvrium szindrma lpett fel, vsrolhatok j halakat?
Semmikppen sem! Az j jvevnyek mg rzkenyebben reaglnnak a magas ammnia- s nitritszintre, s rkon bell elpusztulhatnak az akvriumba rkezsk utn.
4.Vannak olyan ellenll halak, melyek tudnak alkalmazkodni az j akvrium krlmnyeihez?
Igen, a dnik s a plattik (Xiphophorus maculatus) kzismerten j ellenll kpessgek, s elviselik a nitritet. A vrs neonhal (Paracheirodon innesi) s a szumtrai dszmrna (Barbus tetrazona) azonban nem ellenll. A dnik jelentik a legjobb vlasztst a hat htnl jabb akvrium esetben: ellenll kpessgk s j alkalmazkodkpessgk folytn kpesek elviselni az j akvriumok kzel sem kielgt krlmnyeit.