A nitrogn krforgsrl mr az iskolban, biolgiarn is tanultunk, s – sok ms ismerethez hasonlan – ennl is elgondolkodtunk, hogy miknt bizonyulhat hasznosnak a ksbbi letnk sorn. A vlaszt megkapjuk, amint akvaristv vlunk, hiszen az akvriumban a nitrogn krforgsa vlik a siker kulcsv, gy ezek a biolgiark nemcsak az ismereteinket bvtettk, de halaink jltt is megalapoztk.
Hogyan mkdik a nitrogn krforgsa
A halak ammnit bocstanak ki lgzsk s anyagcserjk sorn. Az ammnia azonban igen mrgez a halak szmra, s ha nem oldjuk meg ezt a problmt, a halaink korai hallhoz vezet az ammnia jelenlte. A termszet maga adja a keznkbe a kulcsot, mivel egy Nitrosomonas nev baktrium kpes az ammnit lebontani s nitritt alaktani. A nitrit ugyan szintn mrgez a halak szmra, de van egy msik baktriumcsoport, a Nitrobacter, melyek a nitritet kevsb mrgez nitrtt alaktjk. Ez a fajta ciklikus lebontsa az anyagoknak a baktriumok segtsgvel tovbb folytatdik, s termszetes folyamat minden rett, bellt akvriumban, a halak pedig kptelenek lennnek a kis teret ad mestersges krnyezet elviselsre e nlkl. A nitrognciklus gy tr vissza a halakhoz, hogy a nvnyek beptik nvekedsk sorn a nitrognt, egyes halak pedig megeszik a nvnyeket, gy a ciklus jra elkezddik.
A nitrogn krforgsnak segtse
Az tlagos akvriumban a nitrognciklus nmagban nem mkdne megfelelen, mivel a halak szma a vz mennyisghez s a nvnyzethez viszonytva igen nagy. Mi teht gy segthetjk a folyamatot, hogy a termszetes krlmnyektl eltren jval tbb baktrium szmra knlunk helyet az akvriumban. A baktriumoknak a biolgiai szr ad otthont, amelyet mi terveztnk olyan cllal, hogy millinyi baktriumot tudjunk kis helyre bezsfolni. Ez gy oldhat meg, hogy specilis anyagokat hasznlunk, melyek lyukacsos szerkezetek s nagy a felletk. A baktriumokat folyamatosan oxignnel s tpllkkal (a halak anyagcseretermkeivel) ltjuk el, k pedig lebontjk azt.
A halak s a nvnyek szerepe a nitrognciklusban
1.A hal oxignt hasznl fel s anyagcseretermkeit (ammnit) kivlasztja
2.A baktriumok az ammnit nitritt alaktjk
3.A baktriumok a nitritet nitrtt alaktjk
4.A nvnyek felhasznljk a nitrtot
5.A nvnyek a napfny segtsgvel a fotoszintzis sorn oxignt s tiszta vizet lltanak el a halak szmra
A hgts tovbbi jelentsge
A sr nvnyzet akvriumokban a nitrtot a nvnyek beptik, de mivel az akvrium kicsiny vztmeg, mgis rendszeres vzcserre van szksg. A vzcsere rvn svnyi sk s pH-pufferek kerlnek az akvriumba. Eltvoltjuk vele az ledket, a halak ltal termelt nvekeds gtl vegyleteket (gy lehetv vlik, hogy tovbb nvekedjenek az llatok) s a foszftokat, s megtiszttjuk a piszkos vizet. Ezrt, mg akkor is cserljk le kthetente a vz 30%-t, ha a nitrognciklus teljesen jl mkdik.
A ciklus felborulsa
Ha a nitrognciklus mkdik az akvriumban, mirt tapasztalnak az akvaristk problmkat az ammnia, a nitrit s a nitrt miatt? A vlasz az, hogy mind a baktriumoknak, mind pedig a halaknak segtsgre van szksgk ahhoz, hogy feladatukat megfelelen ellthassk. Ha nagy kapacits szrt vlasztunk, tbb baktriumnak kpes otthont adni, gy azok tbb hulladkot tudnak majd feldolgozni. A baktriumok meghatrozott idszakonknt osztdnak, s amikor sok halat tesznk az akvriumba, nhny napot ignybe vesz, hogy elegend baktrium legyen az ltaluk termelt anyagok lebontsra. Ha a szr nem elgg nagy teljestmny, mg az is elfordulhat, hogy nincs elg hely az sszes baktrium befogadsra. Ha a nvekv nitrtszint a problma, nem elegend minden esetben l nvnyeket telepteni az akvriumba a nitrt felhasznlsra. Ez a helyzet mg a legnagyobb akvriumokban is elfordulhat kis egyedszm esetben is, ezrt a fentiek figyelembevtelvel a vzcsere a legjobb megolds a szennyez anyagok alacsony szinten tartsra.
Tipp
Ha a nvnyekre bzzuk a nitrt eltvoltst, ne ritktsuk meg a nvnyzetet tlzottan, mert felborthatjuk ezzel az akvrium rzkeny egyenslyt.