A nitrt s a foszft kevsb veszlyes, mint az ammnia s a nitrit, mivel kevsb mrgezek. A nitrt szintje azonban tbb szzszorosa is lehet a nitritnek, ez pedig problmt okoz az akvriumban. A foszft nmagban vagy magas nitrt szinttel egytt gyakori oka az algsodsnak, ezrt ezeket a szennyez anyagokat egszen alacsony szinten, 0-hoz kzel kell tartanunk.
Nitrt
A nitrtot a Nitrobacter baktrium lltja el a szrben lv nitrit feldolgozsval. Az egszsges nvnyek felhasznljk a nitrtot, illetve eltvolthat gyantval, de a legjobb mdja a nitrt eltvoltsnak a vzcsere. A rendszeresen vgzett rszleges vzcsere a kulcsa a nitrtszint alacsonyan tartsnak, de bizonyosodjunk meg rla, hogy az j vz, pldul a csapvz nmaga is nem tartalmaz-e sok nitrtot. Amennyiben a csapvzben magasabb a nitrtszint, mint 40 ppm, hasznljunk inkbb ionmentes, tiszttott vizet.
Biztonsgi szintek
Az desvzi akvriumban 40 ppm vagy annl kisebb, a korallokat tartalmaz tengeri akvriumban 10 ppm vagy annl kisebb az idelis nitrtszint. A szr rvn folyamatos a nitrt utnptls, ezrt hetente ellenrizzk a nitrtszintet. Elhanyagolt akvriumban a 150 ppm sem meglep.
reg vz szindrma
Azokban az akvriumokban, amelyekben nem trtnik rendszeresen rszleges vzcsere s nincsen bennk szmos egszsges vzinvny, jelents vltozsok jtszdnak le, ami nem felttlenl szolgl az akvarista rmre. Tbbnyire a vz tiszta marad, de a nitrtszint emelkedik, s az ellenll halak knytelenek alkalmazkodni ehhez vagy elpusztulnak. A pH-szint cskken, st hirtelen pH-zuhans is bekvetkezhet, mivel a szrbl s a felhalmozd szerves hulladkbl sav szabadul fel. Az jonnan vsrolt halak 24 ra leforgsa alatt elpusztulnak az akvriumba helyezst kveten. A felhborodott akvarista visszaviszi a kereskedhz a halakat s elmagyarzza, hogy az akvriumban az sszes tbbi hal jl rzi magt. Ez az „rett vz szindrma” tipikus esete. A savas vz 4 vagy 5 pH-val s a nitrtszint 100 ppm tl nagy sokkot okoz az j halaknak, amelyek magasabb pH-j s jval alacsonyabb nitrt tartalm vzben ltek eddig. A tbbi hal azrt tnik egszsgesnek, mert fokozatosan szoktk meg az akvrium vizt hnapok alatt, nem pedig percek alatt. A megolds az akvriumi vz vizsglata halvsrls eltt, s ha krds merl fel a vz alkalmassgt illeten, krdezzk meg a kereskedt.
Foszft
A foszft minden l szervezetben jelen van, de szintje igen alacsony az l vizekben. Az akvriumba csapvzzel, haleledellel s a halak anyagcseretermkeivel kerlhet a foszft, s ott felhalmozdik. A magas foszftszint nem hallos a halak szmra, mint az ammnia, a nitrit s a nitrt, azonban az algk ugrsszeren elszaporodnak miatta. A foszft eltvoltsra sok gyors nvekeds vzinvnyt kell ltetni az akvriumba s specilis foszfteltvolt gyantt clszer hasznlni. Ahhoz, hogy minl alacsonyabb szinten tartsuk a foszftot, hasznljunk alacsony foszfttartalm csapvizet vagy ionmentes, tiszttott vizet a vzcserhez. Tvoltsuk el az ledket s rendszeresen tiszttsuk ki a mechanikai szrt. A halakat alacsony foszfttartalm szraz elesggel etessk, s a nvnyek szmra is foszftmentes tpoldatot vlasszunk.
Szennyez anyagok kimutatsa s problmamegolds
SZENNYEZ ANYAG
TNETEK
LEHETSGES OKOK
MEGERSTS
PROBLMAELHRTS
Nitrt
Algk elszaporodsa, ledk felhalmozdsa, jonnan vsrolt halak nem rzik jl magukat.
Jelents biolgiai nyoms a szrrendszeren, amelyet cskkent a szr mkdse, de vzcserk hjn nem hgul a vz, a csapvzzel is nagy mennyisg vihet akvriumba.
Vzvizsglattal 100 ppm vagy ennl magasabb szint mutathat ki.
Cserljk a vizet ionmentest eljrssal tiszttott vzzel (mely valjban nitrtmentes), illetve csapvzzel, melynek nitrttartalma 20 ppm alatti. Vkuumos mdszerrel alaposan tiszttsuk ki a talajt s tiszttsuk ki a szrt, minl tbb l nvnyt ltessnk az akvriumba.
rett vz szindrma
Az jonnan vsrolt halak a rgen mkd, rgi lland lakkkal rendelkez akvriumba helyezsk utn nhny napon bell elpusztulnak.
Nem kielgt vzcserk az akvrium bezemelse ta a nitrtszint spirlszer nvekedst, a pH s pufferkapacits esst okozzk.
A vzvizsglat sorn 100 ppm feletti nitrtszintet s 6 alatti pH-t mrnk.
Csinljunk nhny vzcsert csapvzzel, hogy cskkentsk a nitrtszintet s visszalltsuk a pH-rtket, tiszttsuk ki vkuummal a talajt, s tiszttsuk ki a mechanikai szrt.
Foszft
Algk elszaporodsa.
A foszft sokfle mdon bekerlhet az akvriumba, gy csapvzzel, haleledellel s a halak anyagcseretermkeivel.
Vzvizsglattal foszftot mutatunk ki a vzben.
Ionmentes, tiszttott vzzel vgezznk vzcsert, ltessnk l nvnyeket az akvriumba, hasznljunk foszfteltvolt gyantt, cskkentsk az etetst, amennyire lehetsges.