Az ammnia s a nitrit jelenlte halakkal, zeltlbakkal vagy korallokkal beteleptett akvriumunkban rossz hr, de jonnan bezemelt akvrium esetben is elfordul, amg a biolgiai szrs nem mkdik hatkonyan. Az ammnia s a nitrit lthatatlan gyilkosok, s mint ilyenek, tbb hal pusztul el miattuk, mint brmilyen ms okbl. A vzmr kszlet segtsgvel megllapthat, hogy brmely szennyezds megjelent-e akvriumunkban.
Ammnia
Mint lttuk, az ammnia a halak ltal kivlasztott anyagcseretermkknt, az el nem fogyasztott tel s az elhullott, rothad tetemekbl kerlhet a vzbe.
Toxicits
Az ammnia a legmrgezbb szennyez anyag, melyet vzvizsglatkor mrnk az akvriumvzben s magas pH esetn mg mrgezbb. Az ammnia brmely, a 0-tl eltr jelenlte veszlyes az llomnyra.
A halakra gyakorolt hats
Az ammnia hatsnak kitett halak izgatottak vagy letargikusak. Jelentkezhet tvgytalansg, pipls a vzfelsznnl s hall. Nhny ellenll halnl, amelyek hosszabb ideje lnek ammnit tartalmaz vzben, esetleg vrzs tapasztalhat az uszonyoknl s vrs a kopolty krnyke. Az ammniatartalm vz betegsghez is vezethet, mint amilyen az szrothads.
Az ammnia eltvoltsa
Ha a vzvizsglat sorn magas ammniaszintet szlelnk az akvriumban, naponta cserljk le a vz 50%-t, amg nem cskken az ammniaszint. Nhny napig ne etessk a halakat, ez csak rontana a helyzeten. Adjunk jelents mennyisg szrbaktriumot, de ne kapcsoljuk be a szrt, ezzel sok hasznos baktrium elveszne. Takartsuk ki az el nem fogyasztott telmaradkokat s az elhullott halakat az akvriumbl. A nveked akvriumi nvnyek hasznostjk majd az ammnit, de nem hagyatkozhatunk csupn erre a megoldsra.
Tipp
Ammniaeltvolt oldatokat beszerezhetnk az akvaristaboltokbl. Azonnal detoxikljk az ammnit s rtalmatlan ammniumm alaktjk.
Nitrit
A nitritet a Nitrosomonas baktriumok lltjk el az ammnia felhasznlsval. Ez a folyamat j akvriumban tbb idt vesz ignybe, s ismert oka az „j akvrium tnet egyttesnek „.
Toxicits
A nitrit az ammnia utn a legmrgezbb szennyez anyag, s szintjnek mindig 0-nak kell lennie.
A halakra gyakorolt hats
A nitrittel szennyezett vzben a halak tvgytalann s letargikuss vlnak. A pipls szintn nitrit jelenltre utalhat. A magas nitritszint a legtbb faj szmra hallos, ezrt brmi ron vdekezni kell ellene.
A nitrit eltvoltsa
A nitrit kezelshez elszr is ne etessk a halakat. Adjunk nagy mennyisg szr baktriumot s minden el nem fogyasztott tpllkot, s haltetemet tvoltsuk el. Magas nitritszintnl a vz felt cserljk le minden nap, s ne zemeltessk a szrt. Az akvriumi s alkalmas a nitritszint cskkentsre.
Szennyez anyagok ltal okozott problmk s a kezels mdjai
SZENNYEZ ANYAG
TNETEK
LEHETSGES OKOK
MEGERSTS
PROBLMAELHRTS
Ammnia
Letargikus halak, halpusztuls, a halak nem esznek, pipls, vrs kopoltyk s tredezett szk.
Kevs baktrium az j szr miatt, tletets, nem megfelel szrs, zsfoltsg, rothad haltetem.
A vzvizsglat sorn ammnia jelenltt mutatjuk ki.
Cserljk le a vz 50%-t, ne etessk a halakat, keressk meg a haltetemeket. Hasznljunk ammniaeltvolt oldatot, adjunk a vzhez j adag szr baktriumot nhny napon keresztl.
Nitrit
Letargikus vagy elhull halak, szokatlan szs, pipls, a halak nem esznek.
A szrbaktriumok hinya a rendszerben, j akvrium, nem megfelel szrkarbantarts, tletets, zsfoltsg.
A vzvizsglat nitritet mutat ki a vzben.
Ne etessk a halakat, adjunk a vzhez szr baktriumokat, adjunk st a vzhez, s cserljk le a vizet, ha nem kizrlag ellenll halaink vannak, mint a platti (Xiphophorus maculatus).