A szennyezett vz a halak elhullsnak leggyakoribb oka. Az akvarista terminolgia szerint a szennyezett vz nemcsak azt jelenti, hogy koszos a vz, hanem azt is jelentheti, hogy a vz biolgiai eredet szennyezdsekkel, amilyen az ammnia s a nitrit van tele. A szennyezett vz ltalnos hatsai miatt a halak elpusztulhatnak, de betegsg s rossz kondci is lehet a kvetkezmny.
Higts s szrs
A termszetes vizekben a szennyezdsek s szennyez anyagok hatsa – elssorban a hatalmas vztmeg rvn – nem rvnyesl. Az akvriumban, mely viszonylag kicsi, a szennyez anyagok felhalmozdnak s hatkonyan csak a vzcservel tvolthatk el. A szrs tallkony lehetsg az akvriumokban a szennyezds megfkezsre, mivel serkenti a baktriumokat, hogy a kros anyagokat kevsb kros anyagokk alaktsk. A szr nlkli akvrium folyamatosan katasztrfval fenyeget, mivel a szennyez anyagok szintje folyamatosan nvekszik a majdnem hallos szintig, egszen a kvetkez vzcserig. Az tlagos akvriumhoz hasonl kicsiny vztmeg a termszetben nem ltezik, s nem lt el egy egsz halkzssget. Az ikrz fogaspontyokrl nha azt hallani, hogy vadon kis vizekben is lnek, nincsen szksgk szrre, ez azonban nem igaz. Valjban az a vztmeg, melyben lnek, jval nagyobb, ha a halak nvekednek, tpllkoznak s a szennyez anyagokat lebontjk a baktriumok. a vz minsge vltozik az es s a nvnyek segtsgvel. Amikor a vztmeg cskkenni kezd, kptelen lesz elltni a halakat, s azok elpusztulnak. A krlmnyekhez szaporodsi mdjuk rvn alkalmazkodtak. Ikrt raknak mieltt a krlmnyek elviselhetetlenn vlnak, s utdaik mr a kvetkez szezonban kialakul j tavacskban ltnak napvilgot. gy az ikrz fogaspontyok, hasonlan tartandk s szrs nlkl mg termszetes rvid lettartamukat sem rik el.
A vzcsere tovbbi elnyei
A vzcservel a legegyszerbb legyzni a szennyezst, de egyb mdokon is szolglja a halak egszsgt. A halak, mint az aranyhal is ammnit bocstanak a vzbe, mely a hal s utdai nvekedst gtolja, gy azok kisebb testek maradnak. Az akvriumban a rendszeres vzcsere rvn ez az ammnia felhgul, gy a halak teljes mretre fejldhetnek.
Az algk megfkezse
Elszr is azrt fontos, hogy az algkat kordban tartsuk, mert nem nyjthatnak szp ltvnyt. Halainkat akvriumokban tartjuk, hogy az vegfalon t lvezhessk szpsgket. Az algk tnkreteszik az akvrium sszkpt, mivel minden akvriumi berendezsi trgyat zld bevonattal bortanak el. A megtelepedett alga igen ellenll s bonyolult eltvoltani, gy jelents tbbletunkt ad az akvaristnak, s cskken a halak ltvnya okozta lvezet is. Az egyik legfbb elrmisztje az akvaristknak az alga, mert eltvoltsa fraszt s idignyes feladat, s mgsem nz ki gy az akvrium, mint az els nap, ppen ezrt sokan adjk fel ezt a hobbit. Rendszeres karbantartssal az akvrium algamentesen tarthat, s segt megrizni a kapcsolatot halainkkal s krnyezetnkkel.
Az akvrium karbantartsa s a szennyezds megfkezse
Minden hnapban kell kis idt ldozni az akvrium karbantartsra s a szennyezds hatsainak cskkentsre. A legegyszerbb mdja a szksges munkk elvgzsnek azok sszekapcsolsa. A lenti tblzat sszefoglalja ezeket a rendszeres munkkat, feltnteti ezek becslt idejt egy100 literes akvrium esetben.
Az akvrium havi karbantartsa
FELADAT
VGREHAJTS
IDIGNY
Szrtisztts
Kapcsoljuk ki a szrt, a manyag bortst tiszttsuk meg kefvel s a szr szivacst mossuk t az akvriumvzben.
25 perc
Algakapars
Az akvrium bels falait karcmentes akvriumi vegtiszttval trljk le.
25 perc
Aljzatporszvzs s vzcsere
Hasznljunk talajporszvt s szvcsvet, hogy a talajbl eltvoltsuk az ledket. Tltsnk meg a leszvott szennyezett akvriumvzzel egy edny s ptoljuk a vizet friss vzzel. Folytassuk ezt addig, mg az akvrium viznek 30%-t ki nem cserltk.
25 perc
Vzcsere s kondicionls
Tltsnk meg egy res ednyt csapvzzel, lltsuk be megfelel hmrskletre meleg csapvz hozzadsval. Ellenrizzk a belltott hmrskletet, s adjunk vzkondicionlt a vzhez. Tltsk a vizet az akvriumba.
20 perc
Vzvizsglat
Tltsk meg a kmcsveket akvriumvzzel, adjuk hozz a reagenseket, majd nmi vrakozs utn ellenrizzk az eredmnyt.
15 perc
Akvriumtisztts
Egy ruhval tiszttsuk le a nedves foltokat az akvrium fedlapjrl, kls falrl s a fnycsvekrl. Poroljuk le a lmpatestet s az llvnyt.