A jl bellt szr kulcsfontossg brmely tpus akvrium sikerhez. Minden j szr, fggetlenl attl, mennyire jl mkdik, els hasznlatkor steril, s jtkony baktriumoknak kell benne elszaporodniuk ahhoz, hogy a halak anyagcseretermkeit lebonthassk.
Elkszts
Mieltt az akvriumi szrt vagy a vizt rlelhetnnk, a vizet meg kell tiszttanunk a klrtl s kloramintl. Ezek az adalkok arra hivatottak, hogy a csapvzben lv baktriumokat elpuszttsk, s ezltal a csapvz emberi fogyasztsra alkalmas legyen. Htrnya viszont, hogy a tiszttst vgz baktriumokat is elpuszttjk, ezrt klrtalant folyadkkal hatstalantanunk kell ezeket az adalkokat. Habr a klrtalant folyadk szinte azonnal kifejti hatst, a biztonsg kedvrt 24 rn keresztl hagyjuk dolgozni a szrt, mieltt hasznos baktriumokat adunk a vzhez.
Baktriumtpusok
A halak anyagcseretermkei kztt van az ammnia is, melyet nitritt alakt egy Nitrosomonas nev baktrium. A nitritet ezutn a Nitrobacter baktrium nitrtt alaktja. A nitrtot ezutn felhasznljk az l nvnyek, illetve a vzcserekor a rgi vzzel tvozik az akvriumbl. A szr rsvel a Nitrosomonas s Nitrobacter baktriumok szma emelkedik a szrben s az akvriumi berendezsek felletn egyarnt. Frissen bezemelt akvriumunk egyik baktriumflesgbl sem tartalmaz szksges mennyisget, amg halat nem teleptnk bele. Miutn halat is teleptettnk, mr a Nitrosomonas lebonthatja az ammnit, a Nitrobacter pedig a nitritet hasznlhatja fel. A legtbb problma az j akvriumokkal akkor kezddik, ha a halak ltal termelt ammnia tbb, mint amennyit a baktriumok le tudnak bontani.
Baktriumkultrk
Nagy hasznra vannak a baktriumkultrk az akvaristknak, s szmos tl korn teleptett hal lett mentettk mr meg. Lezrt vegekben a vzkezelsi szereknl talljuk az akvarista boltok polcain ezeket a kultrkat, melyek milli-, st billi szmra tartalmazzk koncentrlt formban ezeket a hasznos baktriumokat, kszen arra, hogy az akvriumba ntsk ket. Ha a vzhez gy adjuk hozz a baktriumokat, hamarabb kaphatunk rett akvriumvizet, s ezltal j akvriumunkban a nitrit s ammnia nvekv szintjt a szoksos 6 ht helyett 5 htre, vagy mg rvidebb idre visszaszorthatjuk. A bellt akvriumoknl is jt tesz, ha hetente baktriumokat adunk a vzhez, mely visszaszortja a trmelk-felhalmozdst s kordban tartja az algk elszaporodst. Egyes mrkknl felhasznlsig htben kell tartani a baktriumkultrt, hogy letkpes maradjon, msoknl etetni kell a baktriumokat, hogy tovbb letben maradjanak.
Ellenll halfajok
Az akvrium teleptst kivlan elkszti, ha elszr nhny ellenll halat teleptnk. Azok a fajok, melyek elviselik az ammnit s nitritet, mr egy ht elteltvel telepthetek s a szoksos mdon etethetjk ket. A vz rsi folyamata akkor kezddik, mikor a tesztek segtsgvel kimutathat az ammnia- majd a nitritszint emelkedse, ksbb cskkense, ami a vz berst jelzi. Amikor halakat tesznk a vzbe, a lebont baktriumok szma gyorsan emelkedik, hogy kihasznljk a keletkezett ammnia s nitrit talaktsnak lehetsgt, amivel megelzik azok szintjnek tovbbi emelkedst. Az ellenll halak teleptse a fokozatos teleptssel kombinlva mr kiprblt j mdszer az akvriumvz rsnek elsegtsre s a szakrtk vilgszerte ajnljk.
Vzrlels halak nlkl
Ez a mdszer egyre npszerbb vlik, mivel nem jelent megprbltatst az ellenll halak szmra sem s segtsgvel nagyszm hal telepthet egyszerre. Az ammnia, melyet ltalban a haj kiszktsre hasznlnak, gygyszertrban beszerezhet. Ezt a tiszta ammnit meghatrozott arnyban naponta adagoljuk az akvrium vizbe, szigor napi vzvizsglat mellett. Az ammnia s nitrit szintje nvekszik, majd cskken a szoksos mdon s nagyobb mennyisg ammnia hozzadsval tbb hal jelenltt szimullhatjuk az akvriumunkban. Amikor az sszes ammnit lebontjk a szr baktriumok s a tovbbi tesztels nem mutat szintnvekedst, az akvrium vize rett vlt, s a halakat msnap telepthetjk is. Ha mr hal is van az akvriumban, ne adjunk a vzhez ammnit. A hal nlkli vzrlels a halak szempontjbl legjobb vzrlelsi mdszer.
Tipp
A szrbaktriumok aerob szervezetek, ezrt nagy oxigntartalomnl szmuk nvekszik. A tlzsfolt akvriumban a leveg hasznlatval nem csupn a halaknak, de a szrbaktriumoknak is kedveznk.