MINDEN AMI AKVARISZTIKA.....
MEN
 
ATLASZ
 
SZAVAZS
Mita foglalkozol akvarisztikval?

0 - 1 ve
1 - 2 ve
2 - 4 ve
4 - 8 ve
8 - 15 ve
tbb mint 15 ve
tbb mint 20 ve
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
SZMLL
Celsius
Fahrenheit
Kelvin
 
LINKEK
 
KERESS

Google

 
LTOGATK
Induls: 2008-07-08
 
CIKKEK
CIKKEK : 15. L NVNYEK TARTSA

15. L NVNYEK TARTSA


l nvnyek tartsa

 

A vz alatti l nvnyek nevelse nem olyan knny, mint a kerti nvnyek. A legtbb akvrium steril altalaja rgzti a nvnyt, de nem knl tpanyagot, s tl hossz idej, rossz spektrum megvilgts kellemetlen algsodst okozhat, amely megfojtja a mr legyenglt nvnyeket. Egy olyan akvrium a megolds, amelyet specilisan gy rendeznek be, hogy segtse a nvnyek nvekedst.

 

Megvilgts

Minden vzinvnynek szksge van fnyre. Nhnynak tbbre, mint msoknak. ltalban azok az akvriumok elnysebbek a nvny nvekedshez, amelyeket kett vagy tbb fnycsvel vilgtanak meg. A nappali fny s a nvny nvekedst szolgl fnycsvek kombincijt kellene hasznlni a kellen optimlis megvilgts rdekbe,n amely a trpusi napstshez hasonlt s elsegti a fotoszintzist. A fedvegeket gyakran kell tiszttani, hogy minl tbb fnyt engedjen t a nvnyekhez. A fnycsveket rdemes idkapcsolval elltni, hogy napi 10-12 rt mkdjenek – az ennl hosszabb id az alganvekedst segti. A Hygrophilia polysperma sszecsukja leveleit, ha tl sokig van kitve fnynek. A fnyer nvelse rdekben a fnycs bura bels felsznt vonjuk be fnyvisszaver anyaggal.

 

Aljzat

A nvnyek ltet kzege a gykerek megkapaszkodshoz s nvekedshez kellen mlynek, valamint elg finom szemcssnek kell lenni ahhoz, hogy tpanyagot tudjon megktni, de viszont ne engedjen t tl sok vizet magn. Emiatt a nagyon nagy s a tlzottan finom szemcss kzeg egyarnt kerlend, helyette inkbb kzepes szemcsemret aljzatot hasznljunk, emilyen a szilikthomok, a finomkvarc –vagy a folyami homok. Ezek a kzegflk keverhetk egymssal, de ne felejtsk, hogy a kisebb szemcsk idvel legalulra kerlnek, fell a nagyobbak maradnak. Az ltet kzeget 5-10 cm vastagsgban tertsk el gy. hogy htulrl elre lejtsen, mert ez a mlysg illzijt kelti. Behelyezs eltt nagyon alaposan mossuk t a kzeget, hogy a lebeg kosz ne lepedjen ki a nvnyek levelre vagy a kzegre.

 

Az aljzat ftse

A ftszlas aljzatfts elnys a nvnyeknek, mert az gy ellltott hramls enyhe s a szivatty ltal kivltott vzramlssal sszehasonltva lass. A kzeg fokozatos felmelegedse hasonlt leginkbb a nap hatsra, ami igen kedvez a gykerek tpanyagfelvtelre. A ftszlnak alacsony az ramfogyasztsa s nincs szksg hszablyzval val vezrlsre. A ftszlakat a kzeg behelyezse eltt kell rgzteni tapadkorongok segtsgvel a fenkveghez.

 

Szrk

A nvnyeket tartalmaz akvrium szmra a legjobb szrk azok, amelyek nagyfok biolgiai kapacitsak s nem tl ers a vzforgatsuk. A cl az, hogy az akvrium rtartalmt rnknt hromnl tbbszr ne forgassa meg. A szr visszafoly viznek csvt 5 cm-rel a vz felszne alatt helyezzk el, hogy elkerljk az svnyi anyagok kicsapdst. Ez ok miatt nem kne hasznlni a Venturi-fle levegztet berendezseket. A szrt azeltt helyezzk be az akvriumba, mieltt a halakat betennnk. Az aerob baktriumok megjelennek azokban a medenckben, ahol halak vannak, mennyisgk pedig sszefggsben van a halak ltal leadott bomlstermkek s az oxign jelenltvel. Ha a szr vzkifolycsvt a fentiekben javasoltaktl mlyebben helyezzk, akkor kevesebb oxign jut be a vzbe, aminek a baktriumok s a halak egyarnt krt ltjk. Ezrt helyezzk be a szrt, majd teleptsnk nvnyeket, ezutn tegyk bele a halakat. Ezzel a mdszerrel a baktriumszm nvekedni fog, hogy alkalmazkodjon a krlmnyekhez. A nvnyt tartalmaz akvriumok esetben az aktv szenet el kell tvoltani a szrbl, mivel az megkti a nvny szmra nlklzhetetlen tpanyagokat.

 

 

Tpanyag-utnptls

A tpanyagok hrom formban lteznek: folyadk, tabletta s szd-dioxid (CO2). Egy megfelelen megvilgtott s kzeggel elltott akvriumban is hiny lehet nvnyi tpanyagokbl, amely a fejld nvnyeknek szksges szveteik kialaktshoz. A folykony nvnyi tpanyaggal a legknnyebb bnni, hetente egyszer szksges adagolni. Krltekinten kell kiszmtani a mennyisget, mivel a tladagols alganvekedst idz el. Nhny nvnyfaj, amely nem rendelkezik nagy gykrzettel, mint pldul a Myriophyllum aquaticum, a Cabomba caroliniana s az Elodea spp. knnyedn ellnek csupn folykony nvnyi tpanyag hozzadsval. A tablettt beledobhatjuk a medencbe vagy belehelyezhetjk a talajba, ami az olyan n9vnyek szmra elnys, amelyeknek hossz a gykrzetk, mint az Echinodours bleheri. Sokkal kzvetlenebb mdszere a nvnyek tlanyaggal val elltsnak, s hosszabb ideig tart a hatsa, mint a folykony tpoldat, de szmos akvarista a kett kombincijt alkalmazza.

 

Tipp

Hogy j nvnyfejldst rjnk el, jegyezzk meg jl a kvetkez pontokat. A nvnynek szksgk van:

·      j megvilgtsra,

·      megfelel tptalajra,

·    tpanyag utnptlsra.

 

 

Szn-dioxid

A szn-dioxid (CO2) akvriumi hasznlatra furcsnak tnhet a kezd dszhaltartk szmra, hiszen a szn-dioxid rtalmas a halak szmra, s ha tl nagy koncentrciban van jelen, a halak s a szrbaktriumok hallt jelentheti. Teht mirt is akarjuk mi az akvriumhoz adni? A vlasz az, hogy a n9vnyek CO2-t vesznek fel s felhasznljk azt a fotoszintzis sorn. A szn (amely a szn-dioxidbl szrmazik) egyik ptelem, s a nvnyek nem tudnak meglenni nlkle. A fotoszintzis sorn oxign termeldik, amely a vzbe olddik, s hasznosul a halak s a szrbaktriumok ltal. A szn-dioxid-trgya hasznlatnak elnye a vzinvnyek szmra szemmel lthat, s nhny faj nem tud megfelelen fejldni nlkle. Ahhoz, hogy megrtsk, mirt szrmazik elnye a nvnynek a szn-dioxid-trgyzsbl, t kell tekintennk, hogyan is mkdik ez a termszetben.

 

Szn-dioxid a termszetes krnyezetben

A legtbb vzinvny a termszetben nem fordul el a nagyobb folykban, ahol egy akvriumhoz hasonlan, nincsenek vagy csak csekly mennyisgben vannak jelen a szksges tpanyagok s ms elemek, mint pldul a vas. Ezenkvl a vz oxign ds s sebes ramls. Ehelyett a nvnyek a sekly tavacskkban s mocsarakban, valamint tpanyag ds patakokban tallhatk tmegesen. Itt a vz ramlsa kisebb erej, s a klnbz anyagrszecskk lelepednek a fenkre, kialaktva ezzel egy gazdag termrteget, amelybl a nvnyek gykerei felveszik a tpanyagot. A sekly vizekben a fny intenzv s a vznek kisebb az oxigntartalma, mint a nagy folyknak, A nvnyek oxignt termelnek s CO2-t vesznek fel a vzbl fotoszintzisk sorn, s mikor indikkal elrik a felsznt, a levelk tpusa olyanra vltozik, amely mg tbb CO2-t kpes felvenni a lgkrbl. Amennyiben nvnyeket szeretnnk tartani benne, a folyhoz hasonl akvrium krlmnyeit meg kell vltoztatni olyanra, mint egy tavacsk vagy patak. Teht lassabb vzramls, hozzadott tpanyagok s ersebb fny szksges. Ha olyan nvnyt szeretnnk tartani, amely a CO2-ot ltalban a felszn fl emelkedve veszi fel, de mi az almerlt formjt kvnjuk megrizni, akkor CO2-ot szksges adni a vzhez, hogy tpanyaghoz juttassuk a nvnyeket.

 

A szn-dioxid adagolsa

Amint lthattuk, a szn-dioxid rtalmas lehet az llatok s a halak szmra, ha tl nagy koncentrciban van jelen, ezrt teht lassan s ellenrztt mdon kell adagolni, gy a nvnyek gyorsan fel tudjk hasznlni s oxignnel cserlik ki a fotoszintzis sorn. A CO2-ot bevihetjk nyoms alatt, vagy leszt s cukor sszekeverst kveten a gombk tevkenysge rvn felszabadul gz hozzadsval. A nyomssal dolgoz rendszerek jobbak, mivel az adagols jobban ellenrizhet a szablyozszelepek segtsgvel, valamint le lehet kapcsolni jszakra, amikor a nvnyek maguktl termelik a CO2-ot s oxignt vesznek fel. Mindkt rendszerrel adhatunk CO2-ot a vzhez egy manyag cs s eloszt segtsgvel. Amikor a csvet a vz al helyezzk, a gz a vgbl kiszkik. A cs vgre porlasztt helyeznk azzal a cllal, hogy a buborkokat hossz ideig a vz alatt tartsa, hogy felolddjk. A buborkok felfel halasnak a terelkn keresztl, amelyeket a vzben val haladsuk lasstsra terveztek, gy nvelve a diffzit. Amikor a buborkok elrik a felsznt, mr majdnem teljesen felolddtak.

 

Ktegben rult nvnyek ltetse

1.    Vegyk le az sszekt anyagot a nvnyrl.

2.    Tvoltsuk el a vdcsomagolst.

3.    Klntsk el egymstl az nll nvnyeket, vgjuk le az elregedett gykereket ollval.

4.    Nyomjuk a nvnyt az ujjunkkal 5 cm mlyen a kzegbe.

5.    Halmozzuk fel a kzeget a nvny tve krl.

 

 

Kontneres nvny ltetse

1.    Tvoltsuk el a manyag ednyt a gykrlabdrl.

2.    Tvoltsuk el a kzetgyapotot a gykrlabdrl.

3.    Vlasszuk szt nll nvnyekre s vgjuk vissza az j, fehr gykereket ollval.

4.    Tegyk a nvnyt az ujjainkkal 5 cm mlyre a kzegbe.

5.     Halmozzuk fel a kzeget a nvny tve krl.

 

Forrs: J.G.

 

 
BEJELENTKEZÉS
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Chat
 
HOZZSZLSOK
Friss bejegyzsek
2013.05.15. 00:22
2013.02.17. 13:13
2013.02.17. 13:07
2013.02.17. 13:00
2013.02.17. 12:52
2013.02.17. 12:46
2012.01.01. 21:37
2011.09.04. 17:10
2011.05.20. 19:38
2011.02.19. 14:10
Friss hozzszlsok
 

Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.    *****    Advent a Mesetárban! Téli és karácsonyi mesék és színezõk várnak! Nézzetek be hozzánk!