A vzinvnyek pompsan nzhetnek ki, amikor megfelelen vannak elrendezve, radsul szmos elnnyel szolglnak az akvrium s llnyei szmra, ahogy azt ltni fogjuk. Ahhoz, hogy a kvetkezkben bemutatott elnyeiket lvezhessk, ki kell szolglnunk szksgleteiket, amelyek a megfelel fnnyel val elltst, tpanyag-utnptlst s az alkalmas ltetkzeg beszerzst jelentik.
Szrk
Mivel a fejld nvnyek a nitrognciklus rszei, gy hozzjrulnak az akvrium vzminsghez. A nitrt- s foszftvegyleteket a nvnyek termszetes tpanyagknt hasznostjk, s a sr nvnyzet medence nagyon kevs ilyen kmiai anyagot fog tartalmazni, mivel a nvnyek felhasznljk ezeket. Ez az alacsony nitrt tartalm krnyezet hozzjrul a halak j egszsgi llapothoz.
Egy koszisztma ltrehozsa
A nvnyes akvrium kpes tvenni a biolgiai szrs f szerept a medencben s egy kis koszisztmt kialaktani. A gondosan megtervezett, nvnyeket s halakat tartalmaz akvrium fenntarthat szrkszlk hasznlata nlkl, mert hasonlkppet mkdnek, mint a nvnyekkel bentt tavacskk, azaz a tpanyagokat a nvnyek felhasznljk n9vekedskhz. A problmk elkerlse vgett a halak szmt clszer nagyon alacsonyan tartani s gondos ellenrzssel etetni ket. Szintn figyelni kell, ha brhol ammnia jelenne meg – pldul elpusztult hal -, hiszen a nvnyek nem kpesek az ammnit olyan gyorsan eltvoltani, mint ahogy egy aerob szrbaktriumkolnia. Az ilyen mkds medence kialaktst csak tapasztalt akvaristk ksreljk meg.
Tipp
A nvnyek a halak ltal leadott bomlstermkekbl szrmaz toxikus ammnit szintn kpesek hasznostani, amely hatalmas elnyt jelent az akvrium szmra. A sr nvnyzet j akvriumokban nem lesz rossz tapasztalatunk olyan szablytalan ammniaszint-nvekedssel, mint a nvny nlkliekben, s az egsz koszisztma sokkal kiegyenslyozottabb vlik.
Vzinvnyek az akvriumban
1.Az almerlt nvnyek az aljzatbl s a vzbl nyerik ki a tpanyagot.
2.A vzfelsznen lebeg nvnyek bsgesen kpesek CO2-ot felvenni a levegbl.
3.A vzben gykerez, de a vzbl kinv nvnyek a tpanyagot az aljzatbl, a vzbl s a leveg CO2-tartalmbl nyerik.
Algk fken tartsa
A nitrt s a foszft jelenlte a vzben felgyorstott alganvekedst fog elidzni, de egy nvnyekkel beltetett akvriumban, ahogy azt az elzekben lthattuk, ezek a kmiai anyagok a nvnyi let folyamn nagyrszt felhasznldnak, neheztve ezzel az alga megtelepedst. Elszaporodsuk szintn cskkenthet a felsznt elr, felhasznlhat fny korltozsval, teht a kevesebb megvilgts miatt kevesebb alga fejldik. A sr nvnyzet medenck, amelyek elg ritkk az desvzi s tengeri akvriumok krben, megfelel mkds esetn szinte alig tartalmaznak algaflket, mg minden ms akvriumban nhny faj, nem tl ltvnyos bevonatot, szvedket hozhat ltre.
Levegztets
A nvnyek a fotoszintzis sorn szn-dioxidot (CO2) hasznlnak fel, s oxignt termelnek. Nappal a nvnyzetet tartalmaz akvrium tele lesz oldott oxignnel, s a halak jl rzik benne magukat. Azokat az akvriumokat, amelyekben szn-dioxid-trgyzst alkalmaznak, csak kevs hallal szabad npesteni, ilyen esetben a hala, valamint az aerob szrbaktriumok alkalmazkodni fognak a vltoz oxignszinthez a nap folyamn, gy tbbletleveg bejuttatsra nincs szksg.
vhely
A nvnyek levelei klnfle elnyt jelentenek szmos ikrarak halfaj szmra. A tollszer, finoman szabdalt level nvnyek, mint amilyen a Myriophyllum aquaticum s a Cabomba caroliniana felfogjk a halak lehullajtott ikrit. A nagy level nvnyeket gyakran vlasztja a vitorlshal (Pterophyllum scalare) s az kfoltos razbra (Rasbora heteromorpha) vhelyknt. A felsznen sz nvnyeket a habfszket ksztk hasznljk fel rgztsre.