Ha egy vz alatti vilgot szeretnnk kialaktani, fontos a megfelel httr. Nvelheti a medence mlysgnek rzett, s elrejtheti a vezetkeket. Bels s kls httr egyarnt beszerezhet vagy elkszthet. A hromdimenzis htterek npszerek s azonnali vz alatti tjat knlnak.
A htterek elnye
A halaknak is elnyk szrmazhat a httrbl. Elssorban nagyobb biztonsgrzetet nyjt szmukra, mert tudjk, hogy semmi nem kzeltheti meg ket arrl az oldalrl. Msodsorban, a stt htterek a legelnysebben emelik ki a halak sznt, ezzel sokkal termszetesebb megjelenst klcsnzve nekik, ami kellemesebb ltvnyt nyjt a szemllnek.
Papr htterek
Szmos fajtja ltezik, de ltalban egy vz alatti tj nyomtatott kpe. Egyszn httrlap szintn ltezik, kkben s feketben s megvan az az elnye,hogy nem tereli el a figyelmet a halak termszetes szpsgrl. Rgzthetk kvlrl az vegre ragasztszalaggal vagy bellrl az akvrium falra is ersthetk, gy a kp sokkal ltvnyosabb lesz. Ha kvlrl helyezik az akvriumra, meg kell gyzdni arrl, hogy nem kerlt vz az veg s a papr kz, msklnben a nedves foltok ltszani fognak.
Tipp
A papr httrbl mindig kicsit tbbet kell vsrolni, mint amennyire szksg van, gy pontos mretre vghat a felersts eltt
Struktrlt htterek
Ezek sokkal realisztikusabb akvriumi kpet hoznak ltre, mivel olyan valsgos hromdimenzis htterek, melyek bellrl rgzthetk az akvrium htfalhoz. Vannak olyanok, amelyek sziklk s fatrzsek valsgh msai, melyek benylnak a medence terbe, ezzel valsgos mlysget hozva ltre. Msok viszonylag laposak, fakreg benyomst keltve. Valamennyi szintetikus anyagbl kszl, mretre vghat, s tartsan oda lehet ragasztani a htfal veghez, az akvriumokhoz hasznlatos szilikonos ragasztval. Ezt az eljrst megakadlyozhatjk az akvrium tetejn elhelyezked thidal tartelemek, merevtsek, ezrt a beszerzs eltt meg kell vizsglni az alkalmazhatsgukat, mivel rendkvl drgk is lehetnek, s knnyen krba vesznek, ha nem illeszthetk az akvriumba.
Sajt kszts htterek
Ha valaki sajt maga kszti a htteret, hasznlhatja a fantzijt s a kreativitst. A sajt kezleg ksztett htterek legegyszerbb formja, amikor egy rteges fnyes festket visznk fel az veg kls felletre, hogy maradand sznt kapjunk. Kell kzgyessggel kidolgozhatunk egy hromdimenzis kpet. A h s zajszigetelsre hasznlatos Styrofoam lapokbl, tmbkbl klnbz alakzatok faraghatak ki les kssel vagy hlgfvval megolvaszthatk. A sziklk fellethez nagyon hasonl felsznt kapunk, amit festhetnk vagy homokkal beszrhatunk, hogy mg inkbb valsgh legyen a vgeredmny. Parafakreg-darabok,- levezek szintn sikeresen hasznlhatk, ezekre a pfrnyokat s a mohkat oda lehet rgzteni damillal, gy azok tudnak fggleges irnyba is terjeszkedni. Megolds lehet rgztskre, ha tbe fztt damilszllal ltsekkel kapcsoljuk a rgztszlaikat a parafadarabhoz. A sziklkat vgig lehet rakni az veg htulja mentn, gy valsgh szikls tjat kapunk, amelyet szmos halfaj nagyra becsl. Vlasszunk lapos kveket, mint amilyen a palak, rendezzk fggleges halomba vagy glba a faragott lvakvet, hogy sok szeglet s hasadk keletkezzen. Szikladarabok szintn hasznlhatk hatskeltsre gy, hogy a darabkkat az veghez ragasztjuk szilikon ragasztval. Mieltt a sajt kezleg ksztett htteret beraknnk, elreltan ksztsnk egy akvriummakettet (az akvrium mretnek megfelel paprdobozt) s illesszk bele a htteret. Ha flton meggondolnnk magunkat, talakthatjuk, javthatjuk, s a medence is srtetlen marad.
Tipp
Brmilyen anyagot is vlasztunk a sajt kszts httrhez, gyzdjnk meg arrl, hogy teljesen biztonsgos az akvriumi hasznlathoz. Elkszltekor ellenrizzk, hogy jl van rgztve, egyetlen hal sem tud mgbjni vagy gy kitrni, hogy hlval ne lehessen megfogni.