A gyakorlott haltartk szerint a dszttrgyaknak semmi keresnivaljuk az akvriumban, de nhnyan nem tudjk, mit is vesztenek ezzel. A halak nem trdnek lhelyk kinzetvel, st azok a fajok, melyek szeretnek elrejtzni, valsznleg ugyanolyan boldogok, ha egy gyantbl kszlt hidacska alatt tartzkodhatnak, mint egy kraks alatt. Aki szereti a sznes vz alatti csodavilgot, felttlen szerezzen be ilyet.
Mit lehet dszknt hasznlni?
Ha egy dszttrgy biztonsgos az akvriumi hasznlathoz – ez azt jelenti, hogy a specilis dszt csak dszhalkereskedtl szabad venni – akkor nincs r ok, amirt ne lehetne hasznlni. Dsztrgyakat mind desvzi, mind tengeri akvriumokba el lehet helyezni. ltalban ntformval kszlnek, s tbbnyire knnyek. Klnbz motvumok sorozatai llnak rendelkezsre ahhoz, hogy elkpzelseinket valra vltsuk s hasznlhatk a meghkkenten j hats elrse rdekben.
Dszts ketts clra
A dsztrgyak nem felttlenl csak dekorcis eszkzk. Msodlagos feladatuk lehet a berendezsek elrejtse vagy a halak szmra bvhely kialaktsa. Ezek a trgyak gyakran regesek, st nhny barlangforma direkt erre a clra kszlt. A dsztseket gyakran hasznljk a harcsk, hogy ott elrejtzzenek vagy ikrikat lerakjk. Tbb akvarista azt vallja, hogy a dsztrgyak hasznot is hoznak a vz alatti tjkp megkomponlsban, mert a helyette eddig alkalmazott virgcserp vagy csdarab nem csftja a ltvnyt.
Msolatok
A termszetes kpzdmnyek msolatai mellett beszerezhetk miniatr kastlyok, s elsllyedt hajroncsok egyarnt, minden mrettartomnyban a miniatrtl a valdi mretig. A msolatok elhelyezhetk a valdi trgy helyn az akvriumban, ahol ez utbbi alkalmatlan lenne, mivel ezek nem engednek ki semmilyen rtalmas anyagot a vzbe. Az elsllyedt fatrzsek msolatai pldul, nem szennyezik a vizet, s nem trnek szt idvel, ellenttben a mocsrfval. A korallutnzatok jonnan taln kicsit riktnak tnnek, de mikor az algk megtelepednek rajtuk, sokkal termszetesebbnek ltszanak, s tarthatk olyan halakkal is, amelyek a valdi korallokat tnkretennk.
Levegvel mkd dszek
Nhny dsz mozog: sszektik ezeket egy levegztetcsvel, gy a buborkok ltal ltrejtt felhajter mozgatja ket. A leveg ltal mkdtetett dszek a gyerekek rk kedvencei, s elnyk, hogy oxignt juttatnak a vzbe. Kaphatk szmos klnbz formban, mint amilyen pldul a bvr, kagylhj, forg kerk s varzssznyeg. Legtbbjt egy szeleppel sszektve kell hasznlni, hogy szablyozni lehessen a beengedett levegmennyisget, msklnben felsznnak a felsznre.
Tisztts
Egy dszttrgy tiszttsa csap alatti bltssel vgezhet rgi fogkefvel vagy akr forg tiszttkefvel, hogy az algabevonat s a rrakdott trmelk eltnjn. Festett dsztrgyakat ne sroljuk ersen, mert lejhet a festk, s gy lthatv vlhat az nttt manyag. Brhogy is, a dszek bizonyos mrtk fakulsa s kopsa elkerlhetetlen. Ha vegyszert hasznlunk a tiszttshoz, akkor azt alaposan bltsk le, hogy ne kerlhessen belle az akvriumba.
Tematikus akvriumok ksztse dsztrgyakkal
TMK
MIT HASZNLJUNK?
Grg s rmai romok
Urna-, szobor- s kolosszeummsolatokat egy elsllyedt vz alatti vilg megalkotshoz.
Csontvzak
Nagyon gyakori a pirjkat (Serrasalmus s Pygocentrus spp.) tartalmaz akvriumokban, tegynk koponykat s lekicsinytett emberi csontvzakat egy rmiszt vz alatti szntr megalkotshoz.
Fluoreszkls
Fluoreszkl kavicsok s fluoreszkl kastlyok s hidak kombinlsa az egyhang akvrium fellnktshez.
Mozgs
Levegvel mkdtetett berendezsek hasznlata, amelyek mozgst s szrakozst hoznak az akvriumba.
Termszetes
Manyag nvnyek s sziklk, gykerek kombinlsa egy folymeder msolatnak ltrehozshoz.
Korallztony
Mkorallok, hajroncsok s kincseslda hasznlata „kincses sziget” hats elrsrt.