A fnycsvek nagy vlasztkban kaphatk, az egyes tpusokat ms-ms feladatra terveztk az akvrium vilgtsa kapcsn. A klnbz tpusok hasznlhatk nmagukban vagy kombinlhatk ms tulajdonsgakkal, annak rdekben, hogy az akvarista pontos elvrsait kielgtsk. A fnycs szne vagy spektruma szintn fontos szerepet jtszhat nemcsak a halak sznvel kapcsolatban, hanem a nvnyek s korallok nvekedsben is.
Sznhmrsklet
A fnycs ltal kibocstott fny sznt (helyesebben a fny sznhmrsklett) kelvinben lehet kifejezni. Amitfehr fnynek rzkelnk, az valjban tbb, klnbz hullmhosszsg (vrs, narancs, srga, zld, kk s ibolya szn) fny s ezek tmeneteinek kombincija. A felsorolt sznek nvekv frekvenciasorrendben(vagy hullmhosszuk alapjn cskken sorrendben) llnak, gy az ibolynak a legnagyobb a frekvencija (energija) , de a legkisebb hullmhossza. Az emberi szem szmra meleg sznek a spektrum vrs vgn, mg a hideg sznek a kkhez kzel tallhatk. A napfny sznhmrsklete mintegy 5000-5500 K, gy azok a fnyforrsok, melyek ennl magasabb sznhmrskletek, azok tbb kk fnyt tartalmaznak. A fnycs sznhmrsklett hasznlatakor nem knny beazonostani , de hatsa lemrhet a nvnyek fejldsn s a halak sznezetn. A kelvin rtket a fnycsvek csomagolsn ezrt pontosan megadjk. Az akvriumi viszonyokhoz hasznlatos fnycsvek 2000 s 20000 K kztt kaphatak. A vzi nvnyek 4000 s 10000 K kztt rzik magukat a legjobban, se felett nem hasznostjk a fnyt. A fnykedvel halak brmely rtk mellett jl rzik magukat, de a sznezetk msknt fog alakulni.
Nappali fnyt nyjt fnycsvek
A nappali vilgtst nyjt fnycsvek10000 K krliek. Ezek a legfnyesebbek a fnycsvek kzl, s gy terveztk ket, hogy a trpusi napstst szimulljk. Hasznlhat hidegvz s trpusi akvriumokban is, hogy azokat vilgos, tiszta gbolt fnyvel lssa el. A nvnyeknek igen elnys s a zld leveleket kiemeli. A halak sznei lnkebbnek ltszanak, de nem szngazdagabbnak, st nhny faj szmra tl ers lehet a fny. Az algk szma szintn nvekszik, gy tbb algaev hal szksges s a megvilgts idtartamt szigoran be kell tartani.
Sznkiemel fnycsvek
rthet mdon nagyon npszerek azok a fnycsvek, amelyek kihangslyozzk a halak sznt. A piros s kk halak sznt jobban eltrbe helyezi s az olyan halak,mint pldul az aranyhal s a vrs neonhal kifejezetten szn gazdagnak tnnek. A sznkiemel fnycsvek hasznlhatk magukban, vagy kombinlhatk nappali fnyt ad csvekkel, hogy a magasabb spektrum vilgts is adott legyen. A nvnyek kpesek nvekedni sznhangslyoz vilgts mellett is, de ezt teszik az algk is. Egy fnycsves vilgttestnl a legjobb vlaszts ez a fnycstpus, amely radsul hossz let. A sznkiemel fnycsveknekklnbz rtkei lehetnek, amelyek egszen 18000 K rtkig megtallhatak.
A nvnyek nvekedst elsegt fnycsvek
A nvnyeknek a spektrum vrs, fels vgre van szksgk ahhoz, hogy teljes ervel nvekedjenek. A gtolt alganvekeds szintn elnyk, mivel a nvnyi nvekedst elsegt fnycsveket kifejezetten olyanra terveztk, hogy ne serkentsk az algk szaporodst. A halak sznezete nem ragyog,ha csak ezeket a csveket hasznljuk, de a hats olyan „ termszetes ” , amilyen valjban, nem teszi tl riktv a halakat. A nvnyi nvekedst elsegt fnycsvek 10000 K alattiak.
Hny fnycs szksges?
A klnbz spektrum fnycsvek brmely kombincija hasznlhat olyan akvriumoknl, amely csak halakat tartalmaz, s a szmuk attl fgg, hogy a tartott halfajok a gyenge vagy az ers fnyt kedvelik. Mindenesetre, az l nvnyeket is tartalmaz akvriumok esetbena megfelel fny fontos a nvnyek nvekedshez. A 30 cm vagy annl alacsonyabb medencnl egy fnycs elegend, ennl magasabbnl viszont tbb fnycsre lenne szksg. A fnycsvek ltal kibocstott fny nagyban fokozhat fnytkr hasznlatval.
A fnycsvek szma nvnyt is tartalmaz akvriumok esetben