A megvilgts a sznek s letmkdsek gazdag kavalkdjt folytonosan mozg lkpp vltoztatja az akvriumban. Fny nlkl a nvnyek nem maradnak letben, de a halak szmra is nagyon fontos, mert lthatv vl sznei az egyedek kztti kommunikciban, a szaporods sorn nlklzhetetlenek. Az akvrium mestersges vilgtst fnycsvekkel vagy nagyobb teljestmny izzkkal lehet megoldani.
Fnycsvek
Az akvrium megvilgtsnak legltalnosabban hasznlt kellke a fnycs. Gyrttl s cltl fggen szmtalan tpust lehet beszerezni, de vannak specilisan akvriumokhoz fejlesztett fnycsvek is. A fnycsvek hossz lettartamak (akr tbb ezer rn t mkdhetnek), energiafelhasznlsukhoz kpest ers fnyt adnak. Mkds kzben az izznl jval kevesebb ht termelnek, az akvriumtetbe ptve sokkal kedvezbb.
A fnycs mkdtetshez szksg van fojttekercsre, valamint „gyjtra” is. A fnycsves armatra elektromos szerelse szakembert kvn. A fojttekercs nehz, ezrt gyakran nem az armatrban (vagy annak tetejn) helyezik el, hanem attl tvolabb, kln. Ez utbbi megolds elnye, hogy a vilgttest nem olyan nehz, kisebb az esly a fedveg sszetrsre.
A neoncsveknek szmos tpusa van aszerint, hogy milyen hullmhosszsg fnyt bocst ki. A nagyon fehr fnyek a nappali fnyt utnozzk. A kk csvek a holdfnyek, egyes specilis formi a tengeri korallok nvekedshez szksgelek. A rzsasznek nagyon jl kiemelik a halak szneit, kedvezek egyes nvnyeknek s a koralloknak.
A vilgtrendszer sszelltsa
A fnycsarmatrkat a kereskedsekben komplett sszelltsban knljk. A bura bels oldalra szerelik fel a fnycsvek, egyes tpusoknl az izzk foglalatait. Amennyiben a fojttekercseket s a gyjtkatnem a burkba ptettk, hanem kln egysgbe, akkor azt az akvrium alatt vagy mgtt helyezzk el, kellen szraz s jl szellz helyen.
A legtbb esetben a fnycsvek foglalatai a frccsen vztl vdettek, amennyiben az elrsoknak megfelelen hasznljuk. Lteznek olyan kivitelek, amelyek rvid ideig akr a vzbe merlve sem okoznak elektromos meghibsodst, balesetet, mert igen jl szigeteltek a csatlakozsok. Ilyen kszlkeknl figyeljnk a rendszeres ellenrzsre, a tmt gumigyrk venknti cserjre.
Eltr fnyigny
A megvilgts erssge s idtartama attl fgg, hogy milyen akvriumot alaktottunk ki, a halainknak milyen ignyei vannak. Alacsony erssg s rvidebb idej megvilgtst kvnnak azok a fajok, amelyek termszetes lhelykn a hajnali vagy az esti szrkletben aktvak, vagy kifejezetten jszakai letmdak. A cskflk, kztk a hidegvzi mandzsucsk (Misgurnus anguillicaudatus) s a trpusi ves dszcsk (Botia macracantha), akrcsak a zebraharcsa (Hypancistrus zebra) sokkal jobban rzik magukat, ha kevs fnyt kapnak.
A msik vgletbe tartoznak azok a halak, amelyek tz napnak kitett helyeket lnek, szmukra ilyen krlmnyekrl kell az akvriumban gondoskodni.
A gurmik s az elevenszl fogaspontyok, mint a guppi (Poecilia reticulata) igen jl alkalmazkodtak a kzvetlen trpusi napsugrzshoz.
Sok halfaj szmra az tlagos szobai megvilgts is elegend a nap egy rszben,
A nvnyek s a korallok letben maradsa a fny mennyisgtl fgg, ezrt gondoskodni kell egy idkapcsolrl s a napi 10-12 rs megvilgtsrl. A kevs fny a nvnyek s a korallok lass pusztulshoz vezet. Valamennyi halfaj ignyli a nappali s jszakai fnyciklus folyamatos ismtldst, ezrt a naponknti idszakos megvilgtsrl nem szabad elfeledkezni.
l nvnyektl mentes akvrium vilgtst ersen korltozzuk, mert a sok fny az algk elszaporodshoz vezet. Ilyen krlmnyekhez nem kellenek klnleges fnykibocstsi tulajdonsg vilgtteste, hogy a halainkat szemlljk.
A fnyhats nvelse
A fnycsvek hatkonysga akr 100%-kal is megnvelhet, ha fnyvisszaver rteget alaktunk ki a burkolat bels felsznn. Az armatra fnyes, polrozott bels fmfellete az akvrium vizbe irnytja a fny egy rszt, amely egybknt elnyeldtt volna. Az akvrium kezelsekor elkerlhetetlen, hogy a fnycsarmatrt felemeljk, eltvoltsuk. Ilyenkor viszont alig van fny az akvriumban, megneheztve a munknkat. Ezen segtenek azok a megoldsok, amikor a burkolat rgztve van az akvriumhoz, megfelel pntok segtsgvel felemelhetk s adott llsban rgzthetk, gy nmi fnycskkens mellett lehetv vlik a tisztogats.