A halak anyagcserjhez-ms llatokhoz hasonlan-oxignre van szksg. A termszetben az oxignt rszben a nvnyek lltjk el, rszben pedig a felsznen keresztl, a levegbl jut a vzbe. Utbbi mrtkt a vz mozgsa nveli. A nagy vzfelleten keresztl, pldul egy tban elegend oxign nyeldik el a halak szmra, s a termelt szn-dioxid is el tud tvozni. Az akvriumban kln kell gondoskodni a levegztetsrl.
Eltr oxignigny
Mivel az akvriumban sokkal tbb halat tartunk, mint amennyi a termszetben hasonl nagysg vztrben elfordul, ezrt letben tartsukhoz levegztet kell. Az oxignrt az akvrium laki versengenek, mg a szrben s az aljzat felsznt bort hasznos baktriumoknak is szksgk van r. Egy oxignben gazdag viz akvriumban teht tbb hal s baktrium maradhat fenn.
A vz oxigntartalma fgg a vz hmrsklettl.A hidegebb vz tbb oxignt tud magba fogadni, mint a melegebb. A halak alkalmazkodnak a termszetes lhelyk oxigntartalmhoz. A hidegebb vzben lk sokkal tbb oxignt ignyelnek, mint a trpusi melegebb vzbl szrmazk. A legmelegebb znban lv tavak ltalban mr nem alkalmasak a halak letben maradshoz, mert llvizk tlzottan meleg, ezrt igen kevs oldott oxignt tartalmaznak. A npszer szimi harcoshalnak s a gurmifajoknak specilis labirintszervk(kiegszt lgzszervk) van, amellyel hasznostani tudjk a lgkri oxignt az ilyen vizekben.
Az oxignellts eszkzei
A szksges oxignt tbb mdon is bejuttathatjuk. A medencbe teleptett nvnyek a nappali megvilgts mellett oxignt adnak le, a fotoszintziskhz pedig szn-dioxidot vesznek fel. jjel fordtva mkdnek, a vz oxigntartalmt ilyenkor cskkentik. A nvnnyel gazdagon beltetett akvriumban ezt figyelembe kell venni.Az oxignellts alapvet eszkzei a lgpumpk, amelyek a szrkszlkhez vagy a porlasztkhoz csatlakozva juttatjk az oxignt a vzbe.
Membrnos s dugattys lgpumpk
A lgpumpk a helyisg lgternek levegjt szvjk be s jutatjk az akvrium vizbe. A membrnos lgpumpk mkdsnek lnyege, hogy elektromgnes mozgat egy kart, amelyhez csatlakozik egy gumimembrn. A levegt a vibrl gumimembrn juttatja tovbb az elvezetcsbe. A dugattys lgpumpban a forg lendkerk tttellel mozgat egy dugattyt, ami a levegt prseli az akvrium vizbe. Magyarorszgon elssorban a membrnos lgpumpk terjedtek el.
A lgpumpk klnbz tpusai kaphatk, amelyek beszerzsi rukban, teljestmnykben, mretkben trnek el egymstl. gy minden akvriumtpushoz tallunk megfelelt. A lgpumpbl ltalban egy levegcs tvozik, de nagyobb teljestmnyeknl elfordul tbb kimenet is. Egyes membrnos tpusok elg zajosak, s mkds krben, a folyamatos rezgs miatt elmozdulnak.
A lgpumpk nem vzllk. vni kell a frccsen vztl, vzbe rakni tilos! A kszlk meghibsodsakor elfordulhat, hogy az akvrium vize visszafolyik a szerkezetbe, ami tovbbi gondot okozhat. Ennek elkerlsre a visszafolyst megakadlyoz, gynevezett visszacsap szelepet kell a rendszerbe bepteni, de a krszerbb kszlkekben mr van ilyen. A lgpumpa folyamatosan mozg alkatrszeit rendszeresen ellenrizni, karbantartani, szksg esetn pedig egyes elemeit cserlni kell.
Venturi-elven mkd levegztetk
A Venturi-elven mkd kszlkek a motoros szrk kifolycsvhez csatlakoznak, a vzsugr pedig magval rntja a becsatlakoztatott levegt, buborkok formjban. A kszlk olcs, tbbfle motoros szrhz kiegsztelemknt csatlakoztathat. Mkdskhz nem kell elektromos ram. Minl nagyobb teljestmny a szr, annl tbb levegt juttat a vzbe.
Mivel a levegt nem nyomssal juttatja a vzbe, ezrt az nem hasznlhat fel levegvel mkd berendezsek zemeltetshez. Az ersen npestett akvriumban j szolglatot tesz, mint kisegt levegztets. Elsegti a baktriumok mkdst, ami a lebontsi folyamatok felgyorsulsa rvn a halak letben tartst megknnyti.
Tipp
Olyan lgpumpt rdemes vlasztani, amelyiknek nagy a teljestmnye, de halkan mkdik. A kszlket a medence kzelbe kell helyezni, hogy a csatlakozcsvekben a nyoms magas maradjon.