A szrkszlkekben tallhat szranyag feladata, hogy az akvrium vizben lv szerves trmelket, anyagcsere-vgtermkeket, kmiai anyagokat kiszrjk, megkssk, hatstalantsk, feldolgozzk. A szr alaptpusnak megfelelen beszlnk mechanikai, biolgiai -s kmiai szranyagokrl. Alapvet, letfontossg szerepe van az akvrium letben, mert ltaluk jn ltre a tiszta, szennyezdsektl, toxikus anyagoktl mentes egszsges krnyezet, amelyben a halak jl rzik magukat, szaporodnak.
A MECHANIKAI SZRS ANYAGAI
A mechanikai szranyagok feladata az akvrium vizben lebeg rszecskk csapdba ejtse, kivonsa a vizes szuszpenzibl. A j mechanikai szrs bizonytka, ha az akvrium vize mentes a lebeg anyagoktl, szerves trmelktl. Nagyon sokfle anyagot lehet hasznlni erre a clra, de a kvetkezkben bemutatottak a leggyakrabban hasznlatosak.
PERLONVATTA
A szintetikus vatta hatkony eszkze a mechanikai szrsnek, valamint olcs s nagyon egyszer a hasznlata. Jl lehet hasznlni elszrsre, elsknt ez kerl kapcsolatba a koszos vzzel. Finom szlainak halmaza gyorsan visszatartja a lebeg piszok j rszt, de a legtbb esetben hetente ki kell mosni. Tbbfunkcis szrkszlkekben az els rekeszbe kel helyezni, amelyik elszr kerl kapcsolatba a vzzel. A perlonvatta, mint biolgiai szrbett ritkn hasznlatos, gy nyugodtan lehet a csapvz sugara alatt mosni.
SZIVACS
A szivacs igen hatkony mechanikai szranyag, amelynek szmos formja van a finomtl a durva szerkezetig. Mivel bels szerkezete szablytalan jratok halmaza, ezrt a vz lassan tud keresztljutni, a szennyezdsek knnyen csapdba esnek. Knnyebben ki lehet mosni, mint a vattt, gy ritkbban kell kicserlni. A szivacs ketts clbl is alkalmazhat, mivel felsznn a hasznos baktriumok megtelepszenek, a biolgiai szrsre is kivl. Ebbl a clbl tisztn kell tartani, de a baktriumhrtya letben tartsa rdekben mindig llott vzben mossuk ki. Csapvzben tiszttva a baktriumokat elpuszttjuk, hatst csak a mechanikai szrsre korltozzuk. A levegramlssal mkd szrkben szinte csak a szivacs hasznlhat, de a motoros bels szrkben is ez a leggyakoribb szranyag, ketts clbl hasznlva.
A BIOLGIAI SZRS ANYAGAI
Az akvarista szmra a legfontosabb szranyagforma, mivel ennek felszne rendkvl nagy, gy a rajta l baktriumok nagy kolnikat kpeznek. A szranyagon keresztlraml vz szlltja rszkre az anyagcserjkhz szksges tpanyagokat s az oxignt. Ennek a fenntartsa rdekben rendszeresen ellenrizni kell, hogy a mechanikai szranyag kell hatkonysggal vonja e ki az elhalt szervesanyag-rszecskket, mert ha nem, akkor azok lektik a biolgiai szr szabad felsznt, lecskkentik az oxignramlst. Mg egyszer kiemelend, hogy biolgiai szranyagot nem szabad klr -, klramin tartalm csapvzben mosni, mert az sterilizl hats.
KERMIA
A biolgia szranyagok kedvelt formja a kermia, amely rendkvl porzus, szmtalan jratot, reget tartalmaz, amely a baktriumok megtelepedshez nagyon kedvez. Rendszeresen tiszttva nem szksges cserlni. ltalban csdarabkk, gyrk, kockk, gyngyk alakjban rustjk, s elssorban a kls motoros szrkben s a tbbfunkcis szrkben ajnlott a hasznlata. A nagy kapacits kermiaegysgekben nagyon sok baktrium l, ezrt akvriumunk vize egszsges marad.
EGYB BIOLGIAI SZRANYAGOK
Brmilyen anyag, amelynek adott trfogathoz igen nagy fellet trsul, alkalmazhat szranyagnak, abban az esetben, ha a halakra nem veszlyes az sszettele. Kszthetnk szrbettet a gyerekek manyag ptkockibl, vagy akr hajcsavarkbl is. A kavics szintn nagy felletet ad, jl hasznlhat. A talajszr kzege maga az aljzatknt hasznlt kavics s homokgy. A rteget alkot minden szemcse felsznt baktriumok lepik el, gy megfelel vastagsgban alkalmazva igen hatkony lehet. Felhasznlhat ezeken kvl szmos manyag termk (pldul az gynevezett „biolabda”), amelynek fellete elg nagy. A nagymret darabok inkbb a kerti tavak nagyobb befogadkpessg szriben megfelel. Az gynevezett „csepegtetszrkben” a kszlk szrtestt biolabdkkal tltik fel. A tiszttand vz fellrl kerl a rendszerbe, lassan vgigcsordogl a golyk felsznn anlkl, hogy azok teljesen vz al merlnnek. A teljes almerlssel szemben ennek risi elnye az, hogy gy a felsznkn az aerob, azaz oxignt ignyl baktriumok is meg tudnak telepedni. Az ilyen szrkszlket az akvrium alatt, gynevezett als szrhzban szoktk elhelyezni. Gondoskodni kell egy mechanikai elszrsrl is, hogy a golyk felszne tiszta maradjon.
A KMIAI SZRS ANYAGAI
A kmiai szrsre hasznlatos mestersges termkek a szn –s szag anyagok, a fehrjk, a gygyszerek, a nitrtok s a foszftok eltvoltsra alkalmasak. Legtbbjk mindaddig kpes anyagok megktsre, amg nem teltdik, ezt kveten ki kell cserlni. Nhny szranyag megfelel kezels utn jra hasznlhat, de ilyen esetben be kell tartani a gyrt elrsait.
AKTV SZN
A szn az egyik legismertebb formja a kmiai szranyagoknak, az akvaristk szles krben hasznljk. Legfbb elnye, hogy sikeresen eltvoltja a festk –s szag anyagokat, valamint a gygyszer maradkokat, hasznlatval kristlytiszta vizet kapunk. Htrnya, hogy a nvnyi tpanyagokat is megkti, gy hasznljuk ki elnyeit, de ne zemeltessk llandan, s amikor halainkat megelz vagy gygyt kezelsben rszestjk. Az aktv szn a norml szn igen magas hmrskleten ellltott formja, sokkal hatkonyabban szr, mivel a fellete jval nagyobb. tlagos terhels mellett a szn szrbett 4-6 htig mkdik, akkor kell cserlni.
ZEOLIT
A zeolit megkti az ammnit az akvrium vizbl, s jl hasznlhat srgs beavatkozsoknl, de hossz ideig trtn alkalmazsa problmkkal jr. A hasznos baktriumok olyan veszlyes anyagokat, mint az ammnia s a nitrit hasznlnak fel anyagcserjkhz, azokat talaktjk, pldul nitrtokk. A baktriumok lte teht a halak ltal leadott ammnitl fgg. Amikor a zeolit eltvoltja az ammnit a vzbl, a baktriumok llomnya sszeomlik, ami nmagban mg nem lenne baj. Azonban a zeolit idvel teltdik s nem kpes tbb ammnit megktni, a baktriumok viszont hinyoznak s nem hasznosul a halak ltal leadott kros anyag. Vgeredmnyknt az akvriumban sem kmiai, sem biolgiai szrs nem mkdik, ami megnveli annak veszlyt, hogy a halak a toxikus ammnia szint kvetkeztben elpusztulnak. A zeolit nmagban vagy sznnel keverve egyarnt alkalmazhat.
TZEG
A tzeg nem arra szolgl, hogy a vzbl valamit kivonjunk, hanem arra, hogy valamit hozzadjunk. Rgebben szles krben hasznltk arra, hogy a belle kioldd kuminsavak kicsit savasabb tegyk a vizet, illetve cskkentsk a vz kemnysgt. Hasznlatakor a vz szne sttebb vlik, olyan lesz, mint a tea. Ezek a vzkmiai vltozsok bizonyos termszetes vztpusok tulajdonsgait kzeltik meg, pldul a dl-amerikai Amazonas trpusi fekete vizeit, ami elsegti szmos ott elfordul halfaj ignyeinek jobb kielgtst, sikeres tenysztst. Tzeglapok alkalmanknt kaphatk a kereskedsekben, elssorban a nvnyi nvekedst segt clzattal. Htrnya, hogy mikzben a tzeg bomlik, az akvrium vizben felhalmozdik a trmelk, nehezebb vlik a vkumos aljzattisztts. jabb vizsglatok azt mutatjk, hogy a tzegnek csekly szerepe van a vzlgytsban, ezrt hasznlata ersen visszaszorult, helyette inkbb ms, korszerbb termkek vannak forgalomban.
Szrkzegek sszehasonltsa
A szr tpusa
elnyei
htrnyai
Vatta
Olcs s knnyen hozzfrhet.
Gyenge minsg anyag: hajlamos a tmdsre, nehezti a vzramlst, gyakran kell cserlni.
Szivacs
Olcs, mechanikailag s biolgiailag egyarnt szr, kiprblt, jl vizsgzott anyag.
Biolgiai hatkonysga cskken, amikor a szerkezete leromlik, gyakran kell tiszttani.
Kermia
Nagy a fellete a baktriumok megtelepedshez.
Kltsges, mechanikai szrvel egytt kell hasznlni.
Szn
Olcs, eltvoltja a kmiai szennyezdseket, ragyogan tiszta vizet ad.
Teltdskor cserlni kell, a nvnyi tpskat is megkti.
Zeolit
Eltvoltja az ammnit, vszhelyzetben s a halak hosszabb idej szlltsakor alkalmazhat.
A baktriumok tpanyagait kivonva cskkenti a biolgiai szrst.
Tzeg
Tanninnal festett, stt vizet ad, kiss cskkenti a vz kemnysgt s ph-jt.
Vzlgytshoz nem a legkedvezbb, mert korltozott hats.