A szrs minden akvrium nlklzhetetlen kellke, amely a benne l halak letnek, jltnek alapja. Kivtel nlkl minden akvriumi halnak szksge van a szennyezdsektl s mrgez anyagoktl mentes vzre, mert annak hinyban egszsge krosodik. A napi tbbszri szrs nlkli vzben a halak sajt anyagcsere-vgtermkeiktl mrgezdnek meg, elpusztulhatnak.
A szrs tpusai
A szrknek szmos tpusa van, nagysguk, alakjuk s hatkonysguk is eltr, a kvetkezkben ezt mutatjuk be.
Mechanikai szrs
A mechanikai szrkn tfoly vz keresztlmegy egy szrbetten, ahol a vzben lebeg rszecskk fennakadnak. A szrbett lehet szivacs vagy perlonvatta, amelyek olcsk s brhol beszerezhetk. A legtbb szr gy mechanikai ton tiszttja a vizet, hatkonysgt (a szrbett llapott) pedig jelzi az akvrium viznek tisztasga
Biolgiai szrs
Ez a mdszer a vizekben zajl termszetes folyamatot valstja meg a szrben, ahol mikroszkopikus baktriumok lnek, szaporodnak, s anyagcserjkhz felhasznljk az akvrium vizben lv szerves molekulkat. A szrbett felszne nagy legyen, hogy minl tbb baktrium tudjon megtelepedni. J plda erre a porzus kermia, a lvakzzalk, a manyag karikk s a finom szivacsok.A biolgiai mdszerrel trtn szrs a legfontosabb a halak szmra, minden akvriumnak kell ilyen berendezs.
Kmiai szrs
A vzben oldott kmiai anyagokat (kztk a halak anyagcsere-vgtermkeiket is) megkti a szrben elhelyezett felletaktv anyag. A szrbett egy id utn teltdik, tbb anyagot megktni nem kpes, ezrt ki kell cserlni. A legismertebb ilyen szranyag az aktv szn, amely felletn lekti a festkanyagokat, a szaganyagokat s a gygyszereket csakgy, mint a klrt a csapvzbl.
Melyik szrsi mdszer a legjobb?
A halak szmra legkedvezbb minsg, tiszta vizet a hrom szrsi mdszer kombincijval lehet elrni. Lteznek olyan kszlkek, amelyek mindhrom tpus kedvez tulajdonsgait egyestik. Tudnunk kell azonban, hogy brmilyen j legyen az ltalunk hasznlt szrrendszer, az akvrium vizt rendszeres idkznknt rszlegesen cserlni kell s magt a szrt is karban kell tartani. A mechanikai szrk bettjt tlagosan havonta ki kell tiszttani, mert eltmdik. A biolgiai szr bettjt ltalban kthavonta kell tiszttani llott vzben (nem csapvzben), hogy az sszegylt szerves trmelket eltvoltsuk. Kmiai szrst vgz bettek ritkn hasznlatosak nmagukban, kivve, ha a csapvz vagy az esvz tiszttsra akarjuk hasznlni. Alkalmazhat a zeolit, mint szranyag, de hossz tvon sem ez, sem az aktv szn nem mkdik hatkonyan, ha az akvriumban sok halat tartunk. Az akvrium vizt nem lehet „tl szrni”, ezzel szemben elkpzelhet, hogy nem elgsges a szrk mkdse, amit szre sem lehet venni rgtn. A vzkmiai ellenrz kszletek kimutatjk, ha a vzben ammnia, vagy nitrit van jelen, amelyek mennyisge szorosan sszefgg a halllomny nagysgval. A problma megoldhat azzal, ha nagyobb teljestmny szrre cserljk le a meglvt, vagy egy ugyanolyant vesznk s mindkettt egytt zemeltetjk az akvrium kt vgn. Mieltt egy j tisztt hats szrt vsrolnnk, rdekldjnk a kszlk karbantartsi ignyrl, javtsi lehetsgeirl is. A szles krben elterjedt kszlkek elnye, hogy szinte mindentt beszerezhetk a hozz val szrbettek s a kisebb karbantartsi, otthon elvgezhet javtsi munkkhoz szksges kellkek (pl: a forglaptok, tmtsek, csatlakozk). Amikor a szrbettet kivlasztjuk, legkedvezbb ron az egyszer szivacs szerezhet be. Annak ellenre, hogy ez a legolcsbb megolds, az akvrium viznek mechanikai s biolgiai szrsre a leghatkonyabb. Rendszeres karbantartsa esetn nagyon hatkony lehet, ami a knyesebb halak, mint a diszkoszhal tartsnl igen fontos. Amennyiben valamennyi szempontot, kztk pnztrcnk teherbr kpessgt is figyelembe vesszk, a lgrammal mkd, szivacsszrvel elltott kszlk a legjobb vlaszts.
Tipp
Brmilyen j a kivlasztott biolgiai szr, a beszerzskor mg steril s szraz, gy tbb htnek kell eltelni ahhoz, hogy fellett belepjk a baktriumok, s tevkenysgk rvn a szr valban hatkonyan mkdjk.